Hopper wirtualny – dyskusja o książce

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja wraz z Wydawnictwem Naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Biblioteką Raczyńskich zapraszają na spotkanie poświęcone wydanej w serii Monografie FNP książce dr. Filipa Lipińskiego Hopper wirtualny. Obrazy w pamiętającym spojrzeniu.

W dyskusji na temat monografii dr. Lipińskiego wezmą udział prof. Mariusz Bryl, prof. Stanisław Czekalski, prof. Izabela Gustowska i dr hab. Marta Smolińska.

Spotkanie odbędzie się 20 marca br. o godz. 18.30 w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (pl. Wolności 19).

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Zaproszenie

Książka Hopper wirtualny. Obrazy w pamiętającym spojrzeniu to wnikliwa analiza współczesnego odbioru i funkcjonowania malarstwa Edwarda Hoppera w sztuce i kulturze wizualnej.  Określenie ?wirtualny? odnosi się do poszerzonego pola oddziaływania obrazów Hoppera, w którym kluczową rolę odgrywają praca pamięci, wizualne skojarzenia i wyobrażeniowe projekcje widza (interpretatora). Opracowanie, choć poświęcone jednemu artyście, jest dalekie od klasycznego modelu artystycznej monografii. Praca Filipa Lipińskiego prezentuje nowy sposób pisania monografii artysty, odchodzący od schematu narracyjno ? biograficznego, na rzecz analizy związków międzyobrazowych i wątków dyskursywnych jego twórczości. Książka jest przy tym całościowym i wyczerpującym opracowaniem, które wpisuje się w kontekst światowych badań nad sztuką XX wieku.

Cofnij