Hopper wirtualny ? spotkanie autorskie

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Zapraszamy na spotkanie poświęcone wydanej w serii Monografie FNP książce dra Filipa Lipińskiego Hopper wirtualny. Obrazy w pamiętającym spojrzeniu, które odbędzie się 21 stycznia 2014 r. o godzinie 18.30 w Krakowie, w Instytucie Historii Sztuki UJ przy ul. Grodzkiej 53.

Spotkanie poprowadzi Paweł Brożyński, a udział w nim wezmą prof. Wojciech Bałus, prof. Marek Bieńczyk oraz dr Anna Nacher.

 

Książka Hopper wirtualny. Obrazy w pamiętającym spojrzeniu to wnikliwa analiza współczesnego odbioru i funkcjonowania malarstwa Edwarda Hoppera w sztuce i kulturze wizualnej.  Określenie ?wirtualny? odnosi się do poszerzonego pola oddziaływania obrazów Hoppera, w którym kluczową rolę odgrywają praca pamięci, wizualne skojarzenia i wyobrażeniowe projekcje widza (interpretatora).   Opracowanie,  choć poświęcone jednemu artyście, jest dalekie od klasycznego modelu artystycznej monografii. Praca Filipa Lipińskiego prezentuje nowy sposób pisania monografii artysty, odchodzący od schematu narracyjno ? biograficznego, na rzecz analizy związków międzyobrazowych i wątków dyskursywnych jego twórczości. Książka jest przy tym całościowym i wyczerpującym opracowaniem, które wpisuje się w kontekst światowych badań nad sztuką XX wieku.

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniu

 

Filip Lipiński – historyk sztuki, amerykanista. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki (Zakład Sztuki Nowoczesnej) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na City University of New York (2007?2008) oraz Terra Foundation for American Art we Francji (2008) i w Stanach Zjednoczonych (2013). Autor licznych naukowych i popularnonaukowych artykułów poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej, zwłaszcza amerykańskiej, oraz teorii historii sztuki w czasopismach, takich jak ?Artium Questiones?, ?Quart?, ?Didaskalia?, ?Arteon?.

Cofnij