Indywidualna nagroda ?Kryształowej Brukselki? dla laureata FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr hab. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, laureat programu Idee dla Polski FNP, zdobył indywidualną nagrodę ?Kryształowej Brukselki? 2018.  

Nagroda przyznawana jest od 2001 r. za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. Jej celem jest wyróżnienie naukowców i przedsiębiorców za ich aktywność na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki. Organizatorem konkursu jest KPK PB UE.

W tym roku nagrodę przyznano w ośmiu kategoriach. Nominowanych było 35 instytucji ze świata nauki i biznesu oraz 6 naukowców.

Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW został wyróżniony w kategorii indywidualnej. Jest on pierwszym i jak dotąd jedynym naukowcem pracującym na polskiej uczelni, który zdobył trzy granty przyznawane przez Europejską Radę Nauki (ERC). Pierwszy grant w wysokości 1 mln euro otrzymał w 2010 r. na badania dotyczące projektowania i analizowania szybkich algorytmów aproksymacyjnych dla problemów obliczeniowo trudnych. W 2015 r. przyszła kolej na grant Proof of Concept o wartości 150 tys. euro na komercjalizację wyników badań uzyskanych we wcześniejszym projekcie. W 2017 r. natomiast prof. Sankowski otrzymał Consolidator Grant (1,5 mln euro), w ramach którego będzie tworzył nowe uniwersalne algorytmy, dające zawsze najlepsze wyniki niezależnie od instancji problemu. Profesor założył też spółkę spin off z UW ? MIM Solutions, która pomaga firmom e-commerce przewidzieć zachowania konsumentów.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 6 czerwca br. Serdecznie gratulujemy prof. Sankowskiemu i wszystkim zdobywcom nagród w pozostałych kategoriach!

Więcej informacji:

Na zdjęciu: laureaci nagrody ?Kryształowej Brukselki? 2018 ? fot. KPK

Cofnij