Jak wesprzeć młodych naukowców? Audycja w radiowej Dwójce

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od ponad 30 lat przyznaje stypendia START. Zdobywają je młodzi naukowcy, którzy często dzięki temu stypendium mogą kontynuować pracę naukową między innymi w tak kluczowych dziedzinach jak: medycyna, nowe technologie czy ochrona środowiska. Realizację tego programu częściowo umożliwiają środki pozyskane przez FNP od indywidualnych i instytucjonalnych darczyńców, w tym także te, które pochodzą z odpisu podatkowego. O znaczeniu stypendium w karierze naukowej i o tym, dlaczego warto przekazać FNP 1,5% na wspieranie młodych naukowców opowiedzieli goście audycji “Skarbiec nauki polskiej” w Dwójce Polskiego Radia.

Na pytania redaktor Katarzyny Kobyleckiej w programie “Skarbiec nauki polskiej” odpowiadali stypendyści programu START: dr Karolina Pierzynowska – biolog molekularny z Uniwersytetu Gdańskiego i dr Jacek Kordel, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji wzięła udział również Katarzyna Pronobis, specjalistka do spraw promocji i fundraisingu w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Jak pomaga START?

Stypendium START przyznawane jest na początku kariery naukowej badaczy, do 30. roku życia. W takim okresie życia wsparcie finansowe może ułatwić godzenie pracy naukowej z życiem prywatnym, ale nie tylko to. “Program START wspiera młodych ludzi w istotnym momencie ich kariery naukowej, kiedy często decydują o kontynuacji lub porzuceniu naukowej ścieżki. Otrzymanie stypendium START może pomóc w decyzji, aby »zostać w nauce«, kontynuować pracę badawczą w Polsce, a także – angażować się mocno w swoje badania” – mówi Katarzyna Pronobis z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dr Karolina Pierzynowska, stypendystka programu START, również podkreślała finansowe znaczenie wsparcia udzielanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, ale również ważny był dla niej prestiż i postrzeganie wyróżnienia, jako wyjątkowego w świecie naukowym w Polsce: “Program START daje bardzo duże uznanie w środowisku naukowym, w środowisku społecznym ogólnie. Z tego co mi było wiadomo, jeżeli ktoś jest stypendystą programu START, to naprawdę coś osiągnął i coś to znaczy. Także na pewno zwiększało to pewność siebie i było to ogromną zachętą do dalszej pracy naukowej” – mówi badaczka.

Stypendium START dr. Jackowi Kordelowi umożliwiło rozszerzenie pracy naukowej o zagraniczne źródła. Środki ze STARTu w dużej części przeznaczył on na sfinansowanie badań w moskiewskich archiwach. “Poszukiwałem tam odpowiedzi na pytanie o to, co Rosja za panowania Katarzyny II, mając do dyspozycji Polskę, zamierzała zrobić jeszcze na Zachodzie.” – wyjaśnia naukowiec cel swoich poszukiwań naukowych.

Jak pomóc młodym naukowcom?

Przekazując 1,5% podatku, każdy z nas może mieć swój udział we wzmacnianiu szans na rozwój młodych badaczy w Polsce. Środki uzyskane przez Fundację w ramach odpisu podatkowego, w całości trafiają do laureatów programu START.


Jak przekazać 1,5% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej?

Aby przekazać 1,5% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

Swoje zeznanie podatkowe złożysz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego funkcjonującego pod adresem podatki.gov.pl.

Możesz także rozliczyć swój podatek, używając specjalnego oprogramowania. Jest ono dostępne zarówno w wersji online, jak i w wersji do pobrania.

upobierz-pit-button


Jak jeszcze możesz pomóc młodym naukowcom?

Możesz także w każdej chwili wesprzeć stypendystów programu START, dokonując darowizny:

  • przelewem tradycyjnym na wskazane dane:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Tytuł wpłaty:

„Darowizna – program START”

Numer konta:

06 1090 1870 0000 0001 3538 5719

IBAN: PL06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
SWIFT/BIC: WBKPPLPP

Santander Bank Polska S.A.

Z góry dziękujemy za wsparcie najwybitniejszych polskich uczonych na początku ich drogi!

Przeczytaj, jak do tej pory wykorzystaliśmy środki uzyskane z 1%.


Więcej o 1,5% podatku dla FNP:

 

Źródło: Polskie Radio Dwójka, 22.03.2023; fnp.org.pl.

Na zdjęciu dr Karolina Pierzynowska, fot. Agata Dąbrowska, Archiwum FNP.

Cofnij