
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi akcję fundraisingową na rzecz naukowców i naukowczyń z Ukrainy. Poprzez stronę pomocukrainie.fnp.org.pl można przekazywać wsparcie finansowe na zatrudnienie osób z Ukrainy w projektach realizowanych w ramach Programu Współpracy Polsko-Ukraińskiej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
Aby kontynuować pracę naukową, badacze i badaczki z Ukrainy potrzebują wsparcia. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła witrynę pomocukrainie.fnp.org.pl, która umożliwia wpłacanie darowizn służących rozszerzeniu skali wsparcia w ramach Programu Współpracy Polsko-Ukraińskiej realizowanego przez FNP. Zebrane środki zostaną przeznaczone wyłącznie na zaangażowanie osób z Ukrainy w badania naukowe o istotnym znaczeniu dla Ukrainy, Polski i całego regionu.
– W ramach Programu Współpracy Polsko-Ukraińskiej Fundacja planuje w tym roku sfinansowanie do 6 projektów realizowanych wspólnie przez badaczy z Polski i Ukrainy. Zależy nam również na tym, aby poszerzyć udział naukowców i naukowczyń z Ukrainy w naszym programie. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę środków, które pozwolą na zwiększenie liczby badaczy i badaczek z Ukrainy zaangażowanych w realizację finansowanych przez nas projektów. To ważne! Zebrane fundusze zostaną w całości przeznaczone na wsparcie ukraińskiego środowiska naukowego, tzn. na sfinansowanie stypendiów lub zatrudnienia dla osób, które przed agresją Rosji na Ukrainę były studentami lub pracownikami naukowymi instytucji badawczych w Ukrainie, niezależnie od tego, w jakim kraju przebywają obecnie. Środków przekazanych przez darczyńców nie będziemy wykorzystywać na wspieranie polskich uczonych uczestniczących w Programie Współpracy Polsko-Ukraińskiej – ta część programu będzie finansowana wyłącznie ze środków własnych FNP. Zapraszamy do aktywnego włączenia się w naszą akcję. Włączmy się we wsparcie ludzi nauki z Ukrainy i ich badań na rzecz naszych wspólnych wartości – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od ponad 30 lat wspiera uczonych i zespoły badawcze. Wśród beneficjentów działań Fundacji są również naukowcy pochodzenia ukraińskiego. Yaryna Khmara, laureatka programu START FNP, prowadząca badania w Polsce, tak opisuje doświadczenie wojny:
– Przyznam się, że bardzo trudno jest myśleć o nauce teraz. Nawet dla mnie – osoby, która przebywa w bezpiecznym kraju, która nie straciła pracy z powodu okupacji albo z powodu tego, że jej miejsce pracy – uczelnia, instytut badawczy – zostały zniszczone. Cały świat już widział zdjęcia zniszczonego Charkowskiego Instytutu Fizyki i Techniki. Mnóstwo ukraińskich naukowców wstąpiło do szeregów Obrony Terytorialnej, żeby bronić swego domu i kraju. Ale o nauce trzeba myśleć. Przecież to nauka, między innymi, porusza ten świat do przodu, stoi w obronie humanizmu i potrafi uczynić świat, środowisko w którym żyjemy, oraz same nasze życia lepszymi. I przede wszystkim bezpieczniejszymi. I my w Ukrainie będziemy bardzo tego potrzebować. Będziemy musieli odbudować nasz kraj po wojnie, będziemy musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. A na razie musimy wytrzymać.
Platforma zbiórkowa
Akcja fundraisingowa, prowadzona poprzez stronę pomocukrainie.fnp.org.pl, skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zwiększenie liczby badaczek i badaczy z Ukrainy zaangażowanych w realizację Programu Współpracy Polsko-Ukraińskiej.
Strona pomocukrainie.fnp.org.pl zawiera formularz umożliwiający wykonanie przelewu internetowego oraz dane niezbędne do przelewu tradycyjnego. W celu przekazania wsparcia można także skorzystać z systemu PayPal. Darczyńcy mogą również zapewnić ukraińskim badaczom długofalowe wsparcie, ustawiając w swoim banku stałe polecenie zapłaty.
Biznes i instytucje
Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej daje również możliwości tworzenia partnerstw z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej dla poprawy sytuacji ukraińskich badaczy czy realizacji przez nich projektów naukowych.
Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w akcie solidarności z naszym sąsiadem uruchomiła (w połowie marca) Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej. W 2022 r. FNP planuje sfinansowanie do 6 projektów naukowych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, realizowanych wspólnie przez parę naukowców lub naukowczyń z Polski i z Ukrainy. Projekty do finansowania zostaną wybrane w ramach dwóch konkursów realizowanych w tym roku (nabór wniosków do pierwszego konkursu został zakończony; termin na zgłaszanie aplikacji do drugiego konkursu to 30 września br.). Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.