Jeden procent dla młodych naukowców. Dlaczego warto wspierać Fundację na rzecz Nauki Polskiej? Prof. Iwo Białynicki-Birula

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

– Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że mój 1 procent jest przekazywany na określony cel – dla młodych naukowców. Po prostu uznałem, że Fundację trzeba wspierać – mówi laureat Nagrody FNP prof. Iwo Białynicki-Birula, wybitny polski fizyk, który wypełnił lukę w światowej wiedzy o fotonach.

– W pracy naukowej, kiedy dobierałem młodych ludzi do zespołu, zawsze kierowałem się tym, co potrafią zrobić, a nie jaką drogą do tego dochodzili, czy mają granty. To dla mnie sprawa drugorzędna – mówi profesor.

Sam dawał młodym naukowcom szansę na stypendia w programie START, oceniając wnioski młodych ludzi kierowane do Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest laureatem Nagrody FNP.

Prof. Białynicki-Birula stwierdza, że Fundacja powinna być niezależna finansowo, nawet, jeśli kogoś w oczy kole fakt, że sama decyduje o rozporządzaniu pieniędzmi. – Pomysł, żeby rozszerzyć stopień niezależności poprzez finansowanie przez osoby prywatne i przedsiębiorstwa jest bardzo dobry. Przedsiębiorcy to ogromna masa ludzi – od małej skali po miliardowe przedsiębiorstwa. Na całym świecie fundusze prywatne w jakimś stopniu finansują naukę – uważa profesor.

Prof. Iwo Białynicki-Birula jest emerytowanym już, ale wciąż czynnym zawodowo fizykiem. Pracuje w Instytucie Fizyki PAN. Otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wypełnienie ważnej luki w wiedzy o fotonach. Wiele swoich badań – w tym prace formułujące zasadę nieoznaczoności dla fotonu – wykonał wspólnie z żoną, prof. Zofią Białynicką-Birulą. Dowiedz się więcej o badaniach profesora tutaj.

Na zdjęciu: prof. Iwo Białynicki-Birula, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij