#JestemStartowcem: fotochemia cząstek. Dr inż. Rafał Szabla w Polskim Radiu

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Cztery miliardy lat temu na Ziemi powstała pierwsza żywa cząsteczka. Nie było tlenu, a więc i warstwy ozonowej. Mocne światło jako promieniowanie UV decydowało o „być albo nie być”. Dr inż. Rafał Szabla, wyróżniony za wybitne osiągnięcia laureat programu START 2019, sprawdza, jakie zmiany zachodzą w DNA pod wpływem światła. 

O swoich badaniach dr inż. Rafał Szabla opowiada w rozmowie z red. Krzysztofem Michalskim na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

Dr inż. Rafał Szabla z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jest wyróżnionym laureatem edycji 2019 programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. START to największy w Polsce program stypendialny dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych przed trzydziestką. Laureaci otrzymują roczne indywidualne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel. W ciągu 27 lat realizacji programu, prestiżowe stypendia zdobyło ponad 3 tys. wybitnych badaczy (łącznie z tegorocznymi laureatami), którym FNP przekazała w sumie ponad 81,5 mln zł.

Teraz każdy może dołączyć do akcji wspierania młodych badaczy i pomóc im rozwinąć naukowe skrzydła. Można to zrobić, dokonując wpłaty na stronie akcji.

#JestemStartowcem

Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij