#JestemStartowcem: w średniowieczu istniały dwie Warszawy ? opowiada historyk dr Piotr Łozowski w Polskim Radiu

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

? Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski ? mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku dr Piotr Łozowski.

Dr Piotr Łozowski jest jednym ze stu laureatów tegorocznego konkursu w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ? największego w naszym kraju programu stypendialnego wspierającego najzdolniejszych młodych naukowców do 30. roku życia. Przedstawiciel Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał stypendium w wysokości 28 tys. zł za wyniki badań dotyczących gospodarki (m.in. rynku nieruchomości i rynku pracy) oraz demografii średniowiecznej Warszawy.

Historyk opowiadał w audycji o warunkach życia mieszkańców XV-wiecznej Warszawy, a zatem w czasach, kiedy to 6-tysięczne miasto nie mogła jeszcze równać się z 35-tysięcznym Gdańskiem czy 20-tysięcznym Krakowem. Potencjał Warszawy był jednak na tyle duży, że w ciągu następnego stulecia stała się ona jednym z ważniejszych ośrodków Królestwa Polskiego.

Ile wynosiła przeciętna pensja mieszkańca średniowiecznej Warszawy? Co można było za to nabyć? Kto mógł sobie pozwolić na kupno drewnianego domu, a kto murowanej kamienicy?  Jaka była ówczesna struktura społeczna i zawodowa? Dlaczego dr Piotr Łozowski na temat swoich badań naukowych wybrał właśnie Warszawę? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Piotr Łozowski (Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, laureat programu START FNP)

Data emisji: 23.10.2019

Posłuchaj audycji tutaj

Źródło: Polskie Radio

Zachęcamy do wspierania stypendystów programu START w konkursie 2020 i przekazywania darowizn wszystkich, którzy podzielają naszą wiarę w to, że warto dawać szansę młodym ludziom i pomagać im rozwinąć skrzydła. Każda, nawet najmniejsza cegiełka jest dla nas bardzo ważna. Wesprzyj młodych naukowców tutaj

#JestemStartowcem

Na zdjęciu dr Piotr Łozowski, fot. archiwum prywatne

Cofnij