Każdy może wspierać naukę i naukowców – o 1,5% podatku dla FNP na antenie Polskiego Radia

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Dlaczego warto wspierać naukę i naukowców, jakie są efekty tego wsparcia, jak Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wykorzystuje uzyskane z 1,5% środki i jak można pomóc Fundacji w realizacji jej działań na rzecz młodych uczonych – tym zagadnieniom poświęcona była audycja z cyklu Skarbiec Nauki Polskiej, która została wyemitowana na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia w środę 21 lutego br.

  • Zachęcamy do wysłuchania audycji: LINK

W audycji udział wzięły badaczki, stypendystki programu START i jednocześnie ambasadorki kampanii informacyjnej FNP dot. wpłat 1,5% – dr inż. Emilia Kozłowska z Politechniki Śląskiej i dr inż. Paulina Kasperkiewicz z Politechniki Wrocławskiej, a także przedstawicielka Fundacji – Katarzyna Pronobis.

Obie laureatki programu START, które pracują nad skutecznymi metodami walki z nowotworami, opowiedziały na antenie o wynikach swoich badań i najważniejszych osiągnięciach, a także o tym jak rozpoczynały swoją przygodę z nauką i jaką rolę w rozwoju ich naukowej kariery odegrało przyznane przez FNP stypendium START. Wyjaśniły także, dlaczego zdecydowały się wziąć udział w organizowanej przez Fundację kampanii informacyjnej i zachęcać do wpłat 1,5% na jej rzecz.

Katarzyna Pronobis z FNP zwróciła natomiast uwagę, że wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że finansowanie nauki jest wyłączną domeną państwa, każdy może inwestować w naukę i naukowców, choćby poprzez przekazanie 1,5% swojego podatku lub darowizny takim organizacjom jak Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która już od ponad 30 lat wspiera wybitnych naukowców realizujących przełomowe badania.

Przedstawicielka Fundacji wyjaśniła także, że środki uzyskane z wpłat 1,5% Fundacja przekazuje w całości na sfinansowanie stypendiów dla młodych naukowców w ramach prestiżowego programu START, który jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym mającym istotne znaczenie w rozwoju karier naukowych wybitnych młodych badaczy i badaczek.

Nauka pomaga – pomóż nauce!


Jak przekazać 1,5% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej?

Aby przekazać 1,5% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

 

Swoje zeznanie podatkowe złożysz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego funkcjonującego pod adresem podatki.gov.pl.

Możesz także rozliczyć swój podatek, używając specjalnego oprogramowania. Jest ono dostępne zarówno w wersji online, jak i w wersji do pobrania.


Jak jeszcze możesz pomóc młodym naukowcom?

Możesz także w każdej chwili wesprzeć stypendystów programu START, dokonując darowizny:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Tytuł wpłaty:
„Darowizna – program START”
Numer konta:
06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
IBAN: PL06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
SWIFT/BIC: WBKPPLPP
Santander Bank Polska S.A.

Z góry dziękujemy za wsparcie najwybitniejszych polskich uczonych na początku ich drogi!

Fot. Pexels_Maria_Mileta

Cofnij