W Berlinie w dniach 27-28 października br. odbyło się trzecie Polsko-Niemieckie Spotkanie Naukowe zorganizowane przez Deutsche Forschungsgemeinschaft, Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Narodowe Centrum Nauki. Głównymi tematami spotkania były obecne globalne kryzysy polityczne i ich wpływ na badania naukowe w Niemczech i Polsce, a także możliwe strategie radzenia sobie z nimi.
Spotkanie zgromadziło w Berlinie przedstawicieli 17 instytucji badawczych i organizacji finansujących z obu krajów. Dwudniowe wydarzenie zostało zorganizowane przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) i jej dwie polskie organizacje partnerskie: Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i Narodowe Centrum Nauki (NCN). Wszystkie trzy instytucje podkreślały duże znaczenie współpracy bilateralnej, zwłaszcza w obliczu kryzysu klimatycznego, pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie:
?Nasze bliskie polsko-niemieckie relacje opierają się na wspólnych fundamentach w obszarze prowadzenia badań naukowych i na wspólnym przekonaniu, że wspieranie nauki i prac badawczych jest niezbędne dla przyszłości i dobrobytu naszych krajów. To jeden z powodów, dla których organizujemy Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe, w których bierzemy udział jako naukowcy, ale także jako obywatelki i obywatele zjednoczonej Europy. I z tego miejsca zdecydowanie potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę. W porozumieniu z naszymi polskimi organizacjami partnerskimi będziemy nadal wspierać prześladowanych ukraińskich i rosyjskich naukowców i naukowczynie oraz w ścisłej współpracy ze sobą uczestniczyć w odbudowie ukraińskiego systemu naukowego? ? powiedziała prezes DFG, prof. Katja Becker.
?Od dziesięcioleci niemieccy i polscy naukowcy nawiązują bardzo silną i owocną współpracę. Wierzymy, że taki sam potencjał tkwi we współpracy organizacji wspierających naukę. W obliczu obecnych kryzysów musimy dołożyć wszelkich starań, aby budować zaufanie między nami. Nasze działania dwustronne mają pozytywny wpływ również na środowisko akademickie w krajach ościennych, wśród których obecnie Ukraina potrzebuje naszej pomocnej dłoni? ? stwierdził prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
?Żadnego globalnego problemu nie da się rozwiązać samodzielnie, dlatego niezbędna jest współpraca między naukowcami i decydentami z różnych krajów. Współpraca polskich i niemieckich instytucji badawczych to także wielka szansa dla polskiej nauki, która otwiera wiele drzwi. Dla mnie osobiście, jako kogoś, kto przez jakiś czas pracował jako naukowiec w Niemczech (m.in. w dwóch instytutach Maxa Plancka) i zarządzał polską agencją grantową, współpraca naukowa to także inwestycja w przyszłość, zbliżająca do siebie oba kraje. Mam nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłości? ? powiedział prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.
Tegoroczne wydarzenie w Berlinie jest trzecim z cyklu spotkań, które poprzednio były organizowane w Monachium w 2017 roku i w Krakowie w 2019 roku. W tym roku w stolicy Niemiec spotkało się ponad 50 przedstawicieli niemal wszystkich polskich i niemieckich organizacji naukowo-badawczych oraz ambasad obu krajów. Spotkanie rozpoczęło się wykładami naukowymi oraz dyskusją panelową. Drugiego dnia skupiono się na doświadczeniach, perspektywach i sposobach radzenia sobie z aktualnymi kryzysami przez poszczególne instytucje i organizacje. Intensywnie dyskutowano o działaniach polskich i niemieckich instytucji na rzecz Ukrainy, co pokazało, jakie możliwości radzenia sobie z kryzysami stwarza współpraca transgraniczna. Ze względu na rosnące znaczenie stosunków polsko-niemieckich cykl Polsko-Niemieckich Spotkań Naukowych będzie kontynuowany w cyklu dwuletnim.