
Książka z serii MONOGRAFIE FNP otrzymała nominację do kolejnej nagrody. „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi” Magdaleny Chułek znalazła się w gronie 10 finalistów nominowanych do Nagrody im. Jana Długosza. Przypomnijmy, że monografia ma już na koncie inne prestiżowe wyróżnienia: nominację do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz do Nagrody im. Marcina Króla.
Książka „Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi” powstała na bazie pogłębionych badań terenowych w Kenii. To propozycja antropologicznego ujęcia tzw. „slumsów”, łącząca teorię z etnograficzną praktyką. Magdalena Chułek to adiuntka w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, antropolożka, która stale kontynuuje prace badawcze w tzw. slumsach. Jej obecne zainteresowania naukowe obejmują również migracje przymusowe oraz strategie adaptacyjne do zmian środowiska przyrodniczego w szczególności w obozach dla uchodźców.
Celem konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. jest popularyzacja książek popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dzieł naukowców oraz uhonorowanie autora bądź autorki najbardziej znaczącego dzieła z szeroko pojętej humanistyki w danym roku, o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. W Jury Nagrody zasiadają: prof. dr hab. Ryszard Nycz (przewodniczący jury), prof. dr hab. Władysław Stróżewski (honorowy przewodniczący), prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. dr hab. Małgorzata Kossowska i prof. dr hab. Andrzej Mączyński.
Książka z serii MONOGRAFIE wielokrotnie nagradzana
To już kolejne wyróżnienie dla książki Magdaleny Chułek z serii MONOGRAFIE FNP. Zdobyła ona również nominację do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, gdzie znalazła się w gronie pięciu książek rywalizujących o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego roku. Monografia została również nominowana do nagrody im. Marcina Króla za najlepszą książkę opublikowaną z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzającą nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia.
Serdecznie gratulujemy autorce wszystkich wyróżnień!
Monografie FNP to prestiżowa seria oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku. Dotychczas w serii ukazało się ponad 230 książek.
Zachęcamy do sięgnięcia po tę i inne książki z serii MONOGRAFIE FNP.
Więcej informacji:
- Książkę można zakupić na stronie Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu LINK
- Więcej informacji o książce i autorce oraz o innych książkach z serii można znaleźć na stronie internetowej serii MONOGRAFIE FNP LINK
- O programie MONOGRAFIE FNP LINK