Kolejne ważne odkrycie polskich astronomów-laureatów FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Polscy astronomowie z zespołu OGLE są współautorami odkrycia nowej klasy planet pozasłonecznych ? swobodnie poruszających się ciał o masach rzędu masy Jowisza. Według naukowców są to najprawdopodobniej planety, które zostały wyrzucone przez siły grawitacyjne z powstających układów planetarnych. Praca informująca o odkryciu ukazała się w najnowszym numerze prestiżowego tygodnika naukowego Nature.

Realizowany od początku lat 90. przez zespół prof. Andrzeja Udalskiego, laureata Nagrody FNP z 2002 r., projekt badawczy OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) ma na celu poszukiwanie na niebie zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego i ich obserwację. I właśnie podczas fotometrycznych przeglądów nieba w kierunku centrum Galaktyki w poszukiwaniu zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego, astronomom udało się rozpoznać nowe obiekty.

Przez blisko 20 lat polscy naukowcy z projektu OGLE dokonali wielu przełomowych odkryć, m.in. ok. 20 planet pozasłonecznych, kilku nieznanych dotąd planetoid w Układzie Słonecznym i setek tysięcy gwiazd zmieniających blask

Wśród członków zespołu OGLE, będących również współautorami nowego odkrycia, obok szefa zespołu, prof. Andrzeja Udalskiego, jest jeszcze kilku laureatów programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:  prof. Grzegorz Pietrzyński jest laureatem programów TEAM i FOCUS, prof. Igor Soszyński ? programu POWROTY/HOMING, a Radosław Poleski ? laureatem stypendium START dla najzdolniejszych naukowców rozpoczynających karierę badawczą.

Serdecznie gratulujemy naszym laureatom kolejnego wielkiego sukcesu.

zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt –  Wizja artystyczna pokazująca swobodną planetę o masie Jowisza. Tego typu samotne światy, wystrzelone z systemów planetarnych, gdzie się narodziły, są prawdopodobnie liczniejsze w Galaktyce niż gwiazdy. źródlo: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt

Cofnij