Konkurs FameLab rozstrzygnięty

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Monika Koperska, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, okazała się bezkonkurencyjna w finale konkursuFameLab na najlepszą prezentację popularyzującą naukę – zdobyła zarówno nagrodę jury, jak też nagrodę publiczności. Finał, podczas którego 10 młodych pasjonatów nauki w ciągu trzech minut musiało zaprezentować w sposób zajmujący i zrozumiały dla publiczności zagadnienia badawcze, którymi się zajmują, odbył się 19 maja w Centrum Nauki Kopernik.

Monika Koperska zajmuje się chemią konserwatorską. W swojej prezentacji przekonywała o wyższości papieru nad innymi nośnikami informacji – okazuje się, że nawet w dzisiejszych czasach jest to najtwalszy sposób przechowywania danych. Laureatka będzie reprezentowała nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.

Drugie miejsce w konkursie zajął Marcin Zastawnik, akustyk, który wyjaśniał, skąd w naszych mieszkaniach biorą się niezidentyfikowane dźwięki. Trzecim miejscem jury wyróżniło Michała Krupinskiego, fizyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który tłumaczył, dlaczego pamięć komputera nie jest wieczna.

FameLab to konkurs dla młodych naukowców, przypominający znane na całym świecie konkursy talentów. Organizatorami pierwszej polskiej edycji FameLab były British Council Centrum Nauki Kopernik (CNK). Fundacja na rzecz Nauki Polskiej była partnerem konkursu i fundatorem nagrody w wysoskości 30 tys. zł na prowadzenie badań dla zwycięzcy konkursu.

W jury konkursu znaleźli się: Irena Cieślinska – popularyzatorka nauki, redaktor wielu czasopism popularnonaukowych, zastepca dyrektora CNK; dr hab. Konrad Bajer – fizyk, członek rady programowej CNK; dr Jacek Wasilewski – medioznawca, specjalista w dziedzinie retoryki i Piotr Najsztub, dziennikarz.

Cofnij