
Miło nam poinformować, że książka ?Pamięć afektywna. Dynamika polskiej pamięci po 1989 roku? dr Justyny Tabaszewskiej, wydana pod koniec zeszłego roku w serii Monografie FNP, otrzymała nominację do Nagrody im. Marcina Króla.
Fundacja im. Stefana Batorego w tym roku po raz drugi przyzna Nagrodę im. Marcina Króla, filozofa polityki i historyka idei, wieloletniego członka Rady Fundacji. W ten sposób wyróżniona zostanie najlepsza książka z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzająca nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia.
W nominowanej do Nagrody publikacji ?Pamięć afektywna. Dynamika polskiej pamięci po 1989 roku? (Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2022, seria Monografie FNP) dr Justyna Tabaszewska stara się odpowiedzieć na pytanie, jak funkcjonuje polska pamięć po roku 1989 i w jakim stopniu literatura oraz inne media pamięci mogą służyć jako przestrzeń wyrażania, negocjowania i wreszcie zmiany poszczególnych trybów pamiętania. Analiza zróżnicowanych tekstów kultury (takich jak powieści M. Tulli, Sz. Twardocha, A. Stasiuka, D. Masłowskiej, I. Karpowicza, M. Łozińskiego, M. Rejmer, Z. Szczerka, J. Dukaja, Ł. Orbitowskiego, filmy: ?Miasto 44?, ?Róża?, ?Wołyń?, ?Ida? czy serial ?1983?) służy zmapowaniu nierzadko splątanych relacji czasowych, które są przez polską literaturę odtwarzane i tworzone. W ten sposób książka wypełnia pewną badawczą lukę: o ile wymiar przestrzenny polskiej literatury i kultury jest zbadany bardzo dobrze, o tyle wymiar czasowy stał się przedmiotem namysłu stosunkowo niedawno.
Dr Justyna Tabaszewska jest literaturoznawczynią i kulturoznawczynią, obecnie pracuje jako adiunktka w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się literaturą współczesną oraz jej związkami ze studiami nad pamięcią. Głównym obszarem swoich badań autorka uczyniła zagadnienie afektywności polskiej literatury. Dotychczas opublikowała trzy książki. Ostatnia z nich to ?Humanistyka służebna. Negocjowanie pola i budowanie autonomii w dobie kryzysu? (2022).
Dowiedz się więcej o:
- autorce i książce;
- Nagrodzie im. Marcina Króla;
- publikacjach wydanych w ramach serii Monografie FNP;
- programie Monografie.
Monografie FNP to prestiżowa seria oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.
Informacji o programie Monografie i nowych konkursach udziela koordynatorka programu dr Karolina Marcinkowska, karolina.marcinkowska@fnp.org.pl, tel. (22) 311 84 31.