Monografia ?W cieniu Dżesera? prof. Karola Myśliwca jest podsumowaniem dwudziestu sezonów prac wykopaliskowych prowadzonych przez polskich naukowców przy najstarszej egipskiej piramidzie. Książka ukazała się właśnie w serii MONOGRAFIE FNP.
Książka ?W cieniu Dżesera. Badania polskich archeologów w Sakkarze? kompleksowo opisuje historię nekropolii w Sakkarze. Jest podsumowaniem efektów prac wykopaliskowych prowadzonych od 1987 roku przez polskich archeologów pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca po zachodniej stronie piramidy Dżesera, tzw. piramidy schodkowej, zbudowanej w początkach III dynastii (ok. 2650 rok p.n.e.) przez legendarnego budowniczego Imhotepa.
Polscy archeolodzy odkryli w Sakkarze dwa cmentarzyska z epok odległych od siebie o dwa tysiąclecia: nekropolii wielmożów ze schyłkowej fazy tzw. Starego Państwa (ostatnie stulecia III tysiąclecia p.n.e.) i Okresu Ptolomejskiego (trzy ostatnie stulecia I tysiąclecia p.n.e.).
Badania archeologów pod kierunkiem prof. Myśliwca przybliżają mało zbadany w historii państwa faraonów okres końca epoki budowniczych piramid, Starego Państwa (XXII stulecie p.n.e.).
O autorze:
Prof. dr hab. Karol Myśliwiec studiował archeologię śródziemnomorską i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wyjechał w 1969 roku do Egiptu i brał udział w polskich wykopaliskach w Aleksandrii i Deir el-Bahari (Egipt), Palmyrze (Syria), Kadero (Sudan) i Nea Paphos (Cypr), a także w niemieckich wykopaliskach w świątyni grobowej faraona Seti I (Teby Zachodnie) oraz w Minszat Abu Omar (Delta Wschodnia). W latach 1985-1995 prowadził wykopaliska ratunkowe w Tell Atria (starożytne Athribis w Delcie Nilu), a od 1987 roku do chwili obecnej kieruje pracami polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze.
Od 1982 roku wieloletni dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (obecnie Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych). Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Nagrody FNP 2005.
Książka ?W cieniu Dżesera. Badania polskich archeologów w Sakkarze? ukazała się w ramach serii MONOGRAFIE FNP nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK w Toruniu. Jest dostępna w księgarni wydawnictwa oraz w księgarniach akademickich w całej Polsce.