Kto otrzyma Nagrodę FNP 2022?

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Informacje prasowe
-A A+

Już 3 listopada Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już po raz trzydziesty pierwszy ogłosi nazwiska laureatów Nagrody FNP, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju.

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest nagrodą indywidualną, przyznawaną za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.

Nagrodę mogą otrzymać wybitne uczone i wybitni uczeni w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. W każdym z obszarów nagrodzona może zostać jedna osoba. Wysokość indywidualnej nagrody wynosi 200 tys. zł.

Laureaci i laureatki Nagrody są wyłaniani w drodze konkursu. Kandydatów i kandydatki do tego wyróżnienia zgłaszają wybitni przedstawiciele i przedstawicielki środowiska naukowego zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rada FNP pełni rolę Kapituły konkursu i dokonuje wyboru na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów – głównie z zagranicy – oceniających dorobek kandydatów i kandydatek

Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. Grono uhonorowanych tym wyróżnieniem liczy już 110 osób.

Nazwiska osób wyróżnionych w tym roku poznamy 3 listopada br. Uroczystość wręczenia Nagród odbędzie się 7 grudnia br. i będzie transmitowana on line.

Więcej informacji:

 

Cofnij