Laureaci FNP publikują w „Nature Plants”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

W czasopiśmie naukowym „Nature Plants ukazał się artykuł prezentujący wyniki badań kierowanych przez  laureatów FNP, w którym opisane zostały wysokorozdzielcze struktury cryo-EM kompleksu białkowego cytochromu b6f, jednego z kluczowych białek fotosyntezy u roślin. Głównymi autorami pracy są prof. Artur Osyczka z Zakładu Biofizyki Molekularnej WBBiB UJ, laureat programu TEAM i dr hab. Sebastian Glatt z grupy Maxa Plancka Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat programu TEAM-TECH Core Facility. Opisane badania stanowią przykład owocnej współpracy naukowej w ramach dwóch różnych grantów przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Dzięki wykorzystaniu mikroskopii krioelektronowej (cryo-EM) naukowcom udało się uchwycić strukturę kompleksu podczas przeprowadzania cyklu katalitycznego. Ujawnione elementy struktury pozwalają na lepsze zrozumienie molekularnych procesów warunkujących zachodzenie reakcji katalitycznych w tym białku (por. Molecular basis of plastoquinone reduction in plant cytochrome b6f. (link w dole tekstu).

Komórki roślinne są zdolne do przetwarzania energii świetlnej w energię chemiczną w procesie zwanym fotosyntezą. Molekularnymi maszynami, które działają jak elektrownie komórkowe, są kompleksy białkowe zwane fotosystemami, które połączone są za pomocą kompleksu zwanego cytochromem b6f. Rolą tego kompleksu jest przeprowadzanie reakcji chemicznych, w których cząsteczki plastochinonu są substratami. Struktury cytochromu b6f opisane w opublikowanej pracy pokazują po raz pierwszy jak substrat wiąże się do centrum katalitycznego. Pozycja substratu uchwycona została w trakcie cyklu katalitycznego i okazało się, że jest ona zaskakująco różna w porównaniu do znanych wcześniej pozycji inhibitorów, które mogą wypierać substrat z miejsca katalitycznego. Jeden z dwóch równorzędnych pierwszych autorów pracy, dr Rafał Pietras tłumaczy: „Cząsteczka plastochinonu, w odróżnieniu od inhibitorów, nie oddziałuje bezpośrednio z hemem cn (strukturalnym elementem centrum katalitycznego). Zamiast tego oddziałuje z cząsteczką wody, która najprawdopodobniej uczestniczy w reakcji chemicznej”. Jak dodaje dr hab. Sebastian Glatt –„Uzyskane struktury uwidoczniły obecność specyficznych kanałów wypełnionych wodą, które łączą miejsce katalityczne z powierzchnią białka. W oparciu o te obserwacje zaproponowaliśmy mechanizm, w którym stosujemy analogię do działania tłoczka w strzykawce”.

Prof. Artur Osyczka wyjaśnia: „Pod nieobecność substratu, centrum katalityczne jest wypełnione wodą. Substrat wchodząc do centrum wypiera wodę przez te kanały, a po zajściu reakcji gdy produkt opuszcza centrum, cząsteczki wody napływają z powrotem do centrum przez te same kanały. Przypuszczamy, że podobny mechanizm wymiany platochinonu i wody może być bardziej uniwersalny i mieć miejsce w podobnych centrach innych białek”.

Publikacja jest efektem owocnej współpracy między Zakładem Biofizyki Molekularnej WBBiB UJ  kierowanym przez prof. Artura Osyczkę a Grupą Max Plancka z MCB UJ kierowaną przez dra hab. Sebastiana Glatta. W zeszłym roku grupy opublikowały rezultaty wspólnych badań w czasopiśmie „Science Advances” w pracy, w której opisane są inne molekularne własności cytochromu b6f (link w dole tekstu).

Wszystkie dotychczas opisane struktury cytochromu b6f zostały przygotowane w oparciu o dane zebrane przy użyciu mikroskopu Titan Krios G3i w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Struktura o rozdzielczości 1,9 Å opisana w „Nature plants” jest obecnie najdokładniejszym modelem cytochromu b6f uzyskanym dla roślin wyższych. Dzięki tak wyjątkowo wysokiej rozdzielczości możliwe było oznaczenie położenia pojedynczych cząsteczek wody w strukturze tego dużego kompleksu białkowego. Opisane struktury dostarczą modeli do dokonywania obliczeń kwantowo-mechanicznych celem dalszego zrozumienia fizyko-chemicznych podstaw kluczowych reakcji fotosyntezy katalizowanych przez cytochrom b6f.

Badania finansowane były przez Narodowe Centrum Nauki (grant OPUS kierowany przez A. Osyczkę) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (grant TEAM kierowany przez A. Osyczkę, oraz grant TEAM-TECH Core Facility kierowany przez S. Glatta).

fot. „Nature Plants”, www.nature.com

 

Więcej informacji:

  • Artykuł laureatów FNP prof. dra hab. Artura Osyczki i dra hab. Sebastiana Glatta „Molecular basis of plastoquinone reduction in plant cytochrome b6f”, opublikowany w „Nature Plants” LINK
  • o programie TEAM;
  • o programie TEAM TECH Core Facility
  • Laureaci programów FNP – prof. dr hab. Artur Osyczka i dr hab. Sebastian Glatt – publikują w „Science Advances” – informacja na www.fnp.org.pl LINK
  • Artykuł „High-resolution cryo-EM structures of plant cytochrome b6f at work”, opublikowany w „Science Advances” LINK

Programy TEAM i  TEAM-TECH Core Facility były realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków UE pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, oś IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działanie 4.4 Zwiększanie potencjału kadrowego sektora B+R.

belka POIR_pl