Laureaci programu START spotkają się z noblistami w Lindau

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Sześciu ubiegłorocznych stypendystów programu START  spotka się w Lindau z laureatami Nagrody Nobla i kilkuset młodymi naukowcami z całego świata. Głównym tematem wydarzenia będzie w tym roku fizjologia i medycyna.

Specjaliści w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych – Mateusz Adamiak (Warszawski Uniwersytet Medyczny), dr Ewa Błaszczak (Uniwersytet Wrocławski), Adrian Chrobak (Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum), dr Mateusz Hołda (Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum), dr Natalia Małek (Instytut Farmakologii PAN), dr Michał Turek (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej) – stypendyści FNP pomyślnie przeszli wieloetapowy proces rekrutacji i tym samym znaleźli się w gronie 600 naukowców z 84 państw – studentów, doktorów i post-doców poniżej 35. roku życia, którzy wezmą udział w 68. spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla w niemieckim Lindau.

Z młodymi naukowcami w tym roku spotka się ponad 40 laureatów Nagrody Nobla. Swoje przybycie potwierdzili już m.in. ubiegłoroczni nobliści: biolodzy Michael Rosbash i Michael Young oraz chemik Joachim Frank.

Sześciodniowy program spotkania przewiduje wykłady i dyskusje panelowe, które w tym roku będą poświęcone głównie fizjologii i medycynie. Młodzi badacze z całego świata będą mieli również okazję do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesji plakatowej i indywidualnych spotkań z noblistami.

Lecture Peter Agre 67th Lindau Nobel Laureate Meeting Chemistry, 25.06.2017 - 30.06.2017, Lindau, Germany, Picture/Credit: Christian Flemming/Lindau Nobel Laureate Meetings

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau, Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz Hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r. Od tamtego czasu, odbywające się pod hasłem „Misja Edukacja”, Spotkania Laureatów Nagrody Nobla w Lindau, ewoluowały w uznane na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau od 2006 r. nominuje członków polskiej delegacji, biorących udział w spotkaniach. Młodzi, utalentowani badacze są wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. Koszty udziału w spotkaniu w Lindau pokrywają FNP i organizatorzy.

Spotkanie w Lindau odbędzie się w dniach 24 – 29 czerwca br.

Więcej informacji o spotkaniach w Lindau: http://www.lindau-nobel.org/meeting/

Na zdjęciach młodzi naukowcy podczas z laureatami Nagrody Nobla w Lindau. Autor: Ch. Flemming/Lindau Nobel Laureate Meetings

Cofnij