Laureaci FNP spotkają się z noblistami w Lindau

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Czterech ubiegłorocznych stypendystów programu START – utalentowanych młodych fizyków – spotka się w Lindau z laureatami Nagrody Nobla i kilkuset młodymi naukowcami z całego świata. Głównym tematem wydarzenia będzie w tym roku fizyka cząstek elementarnych.

Stypendyści FNP – specjaliści w dziedzinie fizyki, wśród nich Mateusz Łącki (Uniwersytet Jagielloński), Tomasz Smoleński (Uniwersytet Warszawski), Michał Oszmaniec (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN), Łukasz Rudnicki (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN), znaleźli się w gronie 402 naukowców z 80 państw – studentów, doktorów i post-doców poniżej 35. roku życia, którzy przeszli wieloetapowy, międzynarodowy proces rekrutacji i wezmą udział w 66. spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla w niemieckim Lindau.

Z młodymi naukowcami w tym roku spotka się aż 30 laureatów Nagrody Nobla. Swoje przybycie potwierdzili już m.in. Takaaki Kajita z Japonii i Arthur B. McDonald z USA, którzy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2015 roku za odkrycie oscylacji neutrin.

Sześciodniowy program spotkania przewiduje wykłady i dyskusje panelowe, które w tym roku będą poświęcone głównie fizyce. Młodzi badacze z całego świata będą mieli również okazję do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesji plakatowej i indywidualnych spotkań z noblistami.

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau, Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz Hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r. Od tamtego czasu, odbywające się pod hasłem „Misja Edukacja”, Spotkania Laureatów Nagrody Nobla w Lindau, ewoluowały w uznane na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau od 2006 r. nominuje członków polskiej delegacji, biorących udział w spotkaniach. Młodzi, utalentowani badacze są wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. Koszty udziału w Spotkaniu w Lindau pokrywają FNP i organizatorzy.

Spotkanie w Lindau odbędzie się w dniach 26 czerwca-1 lipca br.

Więcej informacji o spotkaniach w Lindau: http://www.lindau-nobel.org/meeting/

*Zdjęcie: Ch. Flemming

Cofnij