Laureaci FNP w grupie doradców ds. zapobiegania COVID-19

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Interdyscyplinarny zespół naukowców, w którego gronie są laureaci programów FNP, będzie doradzał Ministrowi Nauki w sprawach związanych z pandemią COVID-19 i rekomendował rozwiązania. Pracami zespołu kieruje prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Do zadań 15-osobowej grupy będzie należało przygotowywanie informacji o sytuacji epidemicznej wywołanej zachorowaniami na COVID-19. Zespół ma także zająć się przygotowywaniem informacji o badaniach naukowych związanych z epidemią COVID-19 oraz analizować potrzeby związane ze wspieraniem prowadzonych w Polsce badań naukowych dotyczących wirusa SARS-CoV-2. Eksperci będą też opiniowali wnioski o dofinansowanie dla naukowców prowadzących badania związane z koronawirusem.

Zadaniem grupy będzie też analiza przeciwstawnych strategii walki z epidemią, jakie przyjęły m.in. Szwecja (brak izolacji) i Niemcy (podobna do polskiej strategia izolacji i podobna kinetyka zakażeń, przesunięta o 8/9 dni w stosunku do Polski). Wyniki tych analiz mogą pomóc w stworzeniu rekomendacji odnośnie działań na przyszłość w naszym kraju. Badacze mają też wypracować wskazówki dotyczące kierunków rozwoju różnych dziedzin nauki w Polsce, np. wirusologii, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed zagrożeniami w przyszłości.

Zespół doradczy został powołany na podstawie Zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 25 marca. W pracach zespołu uczestniczą laureaci programów FNP: prof. Janusz Bujnicki, prof. Jakub Gołąb, prof. Krzysztof Pyrć.

Na zdjęciu: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij