Laureaci FNP wyróżnieni grantami Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) przyznała granty dla najbardziej obiecujących naukowców z całego świata w ramach konkursu Starting Grants. Wśród nagrodzonych znalazło się 8 badaczy, którzy poprowadzą prace w polskich instytucjach – aż 5 z nich to laureatki i laureaci programów FNP.

Wnioski w konkursie Starting Grants złożyło 4 tys. osób, a wśród nagrodzonych znalazło się 397 młodych naukowców z 45 krajów na świecie. Laureaci będą prowadzili badania na uniwersytetach i w ośrodkach badawczych w 22 krajach Unii Europejskiej. Przełomowe i nowatorskie badania będą dotyczyć wszystkich dziedzin naukowych, a tematyka projektów została zaproponowana przez aplikujących naukowców.

Wśród nagrodzonych znalazło się 5 młodych badaczy, będących laureatami programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:

  • Szymon Chorąży z Uniwersytetu Jagiellońskiego – laureat programu START
  • Karolina Ćwiek-Rogalska z Instytutu Slawistyki PAN – laureatka programu START
  • Paweł Nowakowski z Uniwersytetu Warszawskiego – laureat programu START
  • Krzysztof Szade z Uniwersytetu Jagiellońskiego – laureat programów Ventures i Homing
  • Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego – laureat programów START, Homing i First TEAM

Finansowanie w ramach Starting Grants przyznawane jest naukowcom od dwóch do siedmiu lat po doktoracie, by umożliwić im stworzenie pierwszych zespołów i ułatwić budowanie pozycji badawczej. Średnia wartość grantu to 1,5 mln euro. W sumie na badania  w tym konkursie zostanie przeznaczonych 619 mln euro. Oprócz grantów w konkursie Starting Europejska Rada ds. Badań Naukowych ERC przyznaje środki w ramach konkursów: Consolidator Grants, Advanced Grants i Synergy Grants.

Źródło: European Research Council

[Fot: pixabey]

Cofnij