Laureaci FNP wyróżnieni Nagrodą Miasta Krakowa 2020

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Laureaci programów FNP z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ zdobyli Nagrodę Miasta Krakowa 2020 w dziedzinie ?Nauka i technika?. Otrzymali ją prof. Jonathan Heddle oraz zespół kierowany przez dra Sebastiana Glatta.

Grupa dra Sebastiana Glatta została nagrodzona za prace w zakresie biologii strukturalnej. W skład grupy wchodzą: dr Sebastian Glatt (kierownik), dr Przemysław Grudnik, dr Michał Rawski, dr Piotr Wilk, mgr Klaudia Woś oraz mgr Kinga Wróbel. Zespół został założony w ramach projektu TEAM-TECH Core Facility przyznanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Od kilku lat wspiera on rozwój usług badawczych wykorzystując m. in. techniki krystalografii rentgenowskiej czy kriomikroskopii elektronowej. Dzięki staraniom zespołu złożonego ze świetnych specjalistów i profesjonalnemu sprzętowi, który wykorzystują (m.in. kriomikroskop elektronowy Titan Krios), Kraków stał się miejscem rozpoznawanym przez najlepszej klasy badaczy z dziedziny biologii strukturalnej.

Prof. Jonathnan Heddle z kolei otrzymał nagrodę za badania w obszarze syntetycznej biologii strukturalnej. Prof. Heddle w ramach grantu TEAM otrzymanego od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prowadzi badania dotyczące stworzenia nanorobotów z DNA do budowy sztucznych komórek.

Nagroda Miasta Krakowa jest przyznawana za dokonania w dziedzinie kultury i sztuki, nauki i techniki oraz sportu, a także za prace dyplomowe studentów. Jej historia Nagrody sięga XVI wieku. Nagrodę przyznaje corocznie Prezydent Miasta Krakowa. Wnioski o przyznanie nagród rozpatruje Komisja Nagród Miasta Krakowa.

Więcej informacji:

Przeczytaj także:

 

Cofnij