Laureaci Fundacji wspierają popularyzację nauki w szkołach

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Grupa kilkunastu współpracujących z Fundacją naukowców będzie wspierać laureatów pilotażowej edycji programu „Najbogatsi dla nauki” – inicjatywy stworzonej przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży (PFDM) oraz Fundację Tygodnika Wprost.

Głównym celem programu „Najbogatsi dla nauki” jest wprowadzenie uczniów szkół podstawowych w arkana nauk ścisłych i przyrodniczych (matematyki, fizyki, astronomii, chemii, czy biologii) tak, by wzbudzić w nich zainteresowanie tymi dziedzinami. O przyznawaną przez organizatorów konkursu nagrodę w wysokości do 26 000 zł, ubiegały się szkoły podstawowe i organizacje pozarządowe wspierające rozwój dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Fundacja Tygodnika Wprost oraz PFDM przyznały dotacje dziewięciu projektom.

Fundacja włączyła się do programu poprzez zaproszenie współpracujących z nią naukowców do zaangażowania się w wyróżnione projekty popularyzatorskie. Dziewięciu badaczy zgodziło się zostać opiekunami naukowymi nagrodzonych przez PFDM oraz FTW projektów.  Ich zadaniem będzie wsparcie nauczycieli w realizacji wymyślonych przez nich projektów popularyzatorskich.

  • Prof. dr hab. Janusz Kałużny z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN wraz z zespołem, w skład którego wchodzą dr hab. Arkadiusz Olech, dr Wojciech Pych oraz mgr inż. Weronika Narloch, wesprą projekt „Mały – wielki kosmos”
  •  Dr inż. Krzysztof Fic z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej będzie opiekunem naukowym projektu „Jak słońce maluje świat?”
  • Mgr Piotr Gawroński z Laboratorium Fizjomiki i Modelowania Biotechnologicznego Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego będzie wspópracował przy projekcie „Woda niejedno ma imię”
  • Dr hab. inż. Michał Malinowski z Instytutu Geofizyki PAN wesprze projekt „Tajemniczy świat żywiołów”

  • Dr Magdalena Niedziałkowska z Instytutu Biologii Ssaków PAN zostanie opiekunem naukowym projektu „Ile zjada zając?”
  • Dr Aleksandra Biedrzycka z Instytutu Ochrony Przyrody PAN będzie wspierała projekt „Człowiek i krople wody”
  • Dr Michał Ziembowski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej będzie pracował przy projekcie „Zasada złotego podziału …”
  • Dr Aleksandra Walczyńska z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażuje się w projekt „Wielkie życie w małej kropli wody” 
  • Dr inż. Artur Badyda z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej będzie się opiekował projektem „Nasza kopalnia – nasze środowisko”


Więcej informacji na temat konkursu

 

 

 

Cofnij