Laureaci Fundacji z Nagrodami NCN

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Aż trzech laureatów FNP: dr Szymon Świeżewski, prof. dr hab. Anna Brożek oraz dr hab. Adam Rycerz zostało wyróżnionych Nagrodami NCN 2017. Każdy z badaczy otrzymał 50 tysięcy złotych za osiągnięcia w zakresie badań podstawowych.

Nagrodę NCN 2017 w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce otrzymała prof. dr hab. Anna Brożek z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego za skonstruowanie oryginalnych teorii funkcji zdań pytających i rozkazujących, a także za uzupełnienie historii filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, poprzedzone drobiazgowymi badaniami archiwalnymi. Prof. Brożek jest laureatką programów FNP: START, KOLUMB, HOMING PLUS i POMOST.

W obszarze nauk o życiu wyróżnienie zdobył dr Szymon Świeżewski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, laureat programu TEAM PO IG i TEAM PO IR Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Do Nagrody NCN został nominowany za prace nad wykazaniem funkcji IncRNA w regulacji kluczowych etapów rozwoju roślin – kiełkowania i kwitnienia.

Nagrodę w kategorii nauk ścisłych i technicznych otrzymał dr hab. Adam Rycerz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat programów START i KOLUMB FNP. Krakowski fizyk otrzymał Nagrodę NCN 2017 za analizę teoretyczną kwantowego transportu ładunku w nanoukładach grafenowych. Za szczególnie ważne dokonanie Kapituła uznała zaproponowanie mechanizmu kontroli polaryzacji prądu w przestrzeni dolinowych stopni swobody za pośrednictwem pól elektrostatycznych.

Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród 42 kandydatur zgłoszonych przez wybitnych naukowców z całej Polski.

Uroczystość wręczenia Nagrody NCN 2017 odbyła się 10 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w krakowskich Sukiennicach.

Nagroda NCN to coroczna inicjatywa Narodowego Centrum Nauki mająca na celu promowanie wybitnych naukowców prowadzących badania podstawowe w Polsce. Laureatem może zostać uczony do 40. roku życia. W konkursie uwzględniane są projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami, również afiliowanymi w Polsce.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o Nagrodzie Narodowego Centrum Nauki

Na zdjęciu prof. dr hab. Anna Brożek, laureatka Nagrody NCN 2017 i programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Fot. Michał Gmitruk

Cofnij