Laureaci programów FNP na prestiżowej liście Polaków, którzy zmieniają polski biznes

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Krystian Jażdżewski, Michał Mikulski, Damian Józefiak i Mateusz Gola znaleźli się w gronie 80 Polaków w najnowszym zestawieniu Business Insider Polska, pt. „People Transforming Business”.

Polska edycja listy nawiązuje ściśle do jej amerykańskiej wersji i prezentuje osoby ze świata biznesu i innowacji, które zmieniają świat. Znalazło się na niej również kilku laureatów FNP. Oto oni:

Prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski to lekarz chorób wewnętrznych, endokrynolog, onkogenetyk, laureat m.in. programu TEAM, FOCUS i IMPULS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Stworzona przez niego firma, Warsaw Genomics opracowała nowoczesne testy genetyczne, które dzięki ocenie genomu są w stanie przewidzieć na co pacjent może zachorować. Co ważne cena testów jest 20 – krotnie niższa niż tych dostępnych dotychczas na rynku. Zespół prof. Jażdżewskiego potrafi nie tylko ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory dziedziczne, ale także powiedzieć, co zrobić, żeby uniknąć choroby.

Dr Michał Mikulski działa w obszarze biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Jest laureatem Programu FNP – VENTURES. Kieruje sześcioma projektami badawczo – rozwojowymi w sektorze publicznym i prywatnym, jest też ekspertem Komisji Europejskiej ds. robotyki medycznej. Jego firma EgzoTech produkuje futurystyczne egzoszkielety, które mają pomóc w powrocie do zdrowia m.in. osobom z zanikiem mięśni. Akcelerator Blackbox z Doliny Krzemowej uznał EgzoTech za jeden z ośmiu najlepszych startupów na świecie.

Dr hab. Damian Józefiak to laureat programu TEAM-TECH. Wraz z drem Jakubem Urbańskim i drem hab. Janem Mazurkiewiczem zajmuje się badaniami i przemysłową hodowlą owadów udowadniając, że można je wykorzystać w żywieniu wielu gatunków zwierząt. Założona przez nich firma HiProMine S.A. dostarcza dziś innowacyjną technologię dla hodowli i produkcji owadów w skali przemysłowej tak by można było z nich produkować wysokobiałkową paszę.

Dr Mateusz Gola to psycholog i neurokognitywista, laureat programu START dla najzdolniejszych młodych naukowców. Jest jednym z twórców aplikacji Nałogometr, która umożliwia monitorowanie zachowań nałogowych, takich jak niekontrolowane objadanie się, granie w gry komputerowe, korzystanie z pornografii, kompulsywne uprawianie seksu czy hazard. Choć aplikacja jest darmowa i służy celom naukowym oraz terapeutycznym, a nie biznesowym, została wyróżniona w zestawieniu Business Insider Polska za prekursorskie, oparte na nowych technologiach podejście do tematu nałogów, które może być inspiracją dla całej branży medycznej.

W rankingu znaleźli się również założyciele firm, które FNP wspiera za pośrednictwem funduszu  inwestycyjnego LQT II zarządzanego przez Black Pearls. Są to: Autenti – platforma do podpisywania umów online, wymiany i autoryzacji dokumentów w sieci dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, instytucji i korporacji oraz Prosoma – startup, który pracuje nad wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w pracy z osobami chorymi na nowotwór, by pomóc im w walce z lękiem i depresją.

Gratulujemy!

Zobacz także:

Źródło: Business Insider Polska

Na zdjęciu: dr hab. Damian Józefiak, fot. OneHD

Cofnij