Spotkanie młodych naukowców z Noblistami w Lindau przeniesione na przyszły rok

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Czterech ubiegłorocznych stypendystów programu START  spotka się w Lindau z laureatami Nagrody Nobla i kilkuset młodymi naukowcami z całego świata. Głównym tematem wydarzenia będą w tym roku nauki o życiu: chemia, fizyka i fizjologia oraz medycyna. Spotkanie będzie miało charakter interdyscyplinarny.

Dr inż. Bartosz Błasiak (Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny), dr Karolina Finc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Ewelina Lipiec (Instytut Fizyki Jądrowej  PAN), dr Łukasz Jan Skórka (Politechnika Warszawska Wydział Chemiczny) – stypendyści Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pomyślnie przeszli wieloetapowy proces rekrutacji i tym samym znaleźli się w gronie 660 naukowców z 101 państw – studentów, doktorów i post-doców poniżej 35. roku życia, którzy wezmą udział w 70. spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla w niemieckim Lindau. Z młodymi naukowcami w tym roku spotka się ponad 70 laureatów Nagrody Nobla.

Karolina Finc_stypendystka START 2018_fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
dr Karolina Finc, stypendystka START 2018 / fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Sześciodniowy program spotkania przewiduje wykłady i dyskusje panelowe, które w tym roku będą poświęcone głównie chemii, fizyce, fizjologii i medycynie. Młodzi badacze z całego świata będą mieli również okazję do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesji plakatowej i indywidualnych spotkań z noblistami.

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau, Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz Hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r. Od tamtego czasu, odbywające się pod hasłem „Misja Edukacja”, Spotkania Laureatów Nagrody Nobla w Lindau, ewoluowały w uznane na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau od 2006 r. nominuje członków polskiej delegacji, biorących udział w spotkaniach. Młodzi, utalentowani badacze są wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. Koszty udziału w spotkaniu w Lindau pokrywają FNP i organizatorzy.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz bezpieczeństwo uczestników spotkanie z Noblistami w Lindau zostało przeniesione na przyszły rok.

Nowa data spotkania to 27 czerwca – 2 lipca 2021.

Więcej informacji o spotkaniach w Lindau

Zdjęcie: Ch. Flemming

Cofnij