
Laureat programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dr Sebastian Glatt z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z badaczami z Australii dokonał odkrycia dotyczącego molekularnych podstaw postępującej degeneracji komórek nerwowych, które daje nadzieję na opracowanie w przyszłości sposobów na spowolnienie przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak m.in. choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wyniki badań zostały opisane w Nature Communications.
Naukowcy z UJ i University of Queensland dokonali swojego odkrycia w oparciu o badania dotyczące ataksji móżdżkowej. Jest to schorzenie wynikające z uszkodzenia móżdżku, czyli części mózgu, która odpowiada za koordynację ruchową. Naukowcy opracowali nowy mysi model do badań nad ataksją móżdżkową, który pozwolił na odnalezienie genetycznych przyczyn tej wyniszczającej choroby. Badaczom udało się odnaleźć związek pomiędzy wystąpieniem ataksji a mutacją punktową jednego z genów kompleksu Elongator. Mutacja ta powoduje deregulację znajdujących się w komórkach białek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania neuronów, powodując ich stopniową degenerację.
Odkrycie badaczy z Polski i z Australii pogłębia wiedzę o mechanizmach powstawania chorób neurodegeneracyjnych i może stanowić podstawę do opracowania w przyszłości sposobów na spowolnienie procesu obumierania komórek nerwowych występującego w tych chorobach.
Więcej informacji:
– publikacja w Nature Communications – LINK
– opis badań prowadzonych przez dra S. Glatta w ramach grantu w programie FIRST TEAM (konkurs 1/2016)? LINK
Zdjęcie: OneHD