Laureat FNP finalistą Nagród Naukowych POLITYKI

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr Michał Tomza, laureat programów START, HOMING i First TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znalazł się wśród piętnastki finalistów Nagród Naukowych Polityki 2019. Ich głównym celem jest wskazywanie i uhonorowanie najzdolniejszych młodych, polskich naukowców, często już na wczesnym etapie kariery mogących się pochwalić imponującym dorobkiem.

Dr Tomza w swojej pracy bada możliwości użycia symulacji kwantowych do zrozumienia właściwości projektowanych materiałów. Dziś większość z nich nadal odkrywana jest metodą prób i błędów. Badania doktora Tomzy mają pomóc w produkcji nowoczesnych materiałów, np. nadprzewodników, które działałyby w temperaturze pokojowej. Obecnie, aby zaobserwować nadprzewodnictwo, potrzebne są zwykle bardzo niskie temperatury, zbliżone do zera absolutnego.

Nadprzewodnictwo można wykorzystać m.in. przy budowie szybszych procesorów terahercowych oraz pociągów poruszających się na poduszce magnetycznej. Badania dra Michała Tomzy z UW i zespołu, którym kieruje, mogą przynieść w tych dziedzinach rewolucje.

Spośród finałowej piętnastki zostanie wyłoniona piątką laureatów, którzy otrzymają stypendium w wysokości 15 tys. zł.  Zwycięską piątkę poznamy 20 października. Pozostali finaliści otrzymają po 5 tys. zł.

Dotychczas Nagrody Naukowe POLITYKI przyznane zostały 302 osobom.

Więcej informacji 

Źródła: pap.pl, polityka.pl

Na zdjęciu: dr Michał Tomza, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij