Laureat FNP zdobył stypendium Fundacji Kościuszkowskiej

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Prof. Teodor Gotszalk z Politechniki Wrocławskiej, laureat programów FNP, otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na realizację badań dotyczących nanolamp elektronowych.

W ramach stypendium prof. Gotszalk spędzi trzy miesiące na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (USA). Eksperymenty będzie prowadził na Wydziale Inżynierii Materiałowej oraz w Narodowym Centrum Mikroskopii Elektronowej utworzonym w Lawrence Berkeley National Laboratory.

Jego głównym celem podczas pobytu w USA jest wykorzystanie zaawansowanej aparatury ? mikroskopów elektronowych dostępnych w amerykańskich laboratoriach – do obserwowania właściwości układów tworzących nanolampy elektronowe. Ideą jest, aby zoptymalizowane w ten sposób urządzenia pracowały jako nanochłodziarki eletronoemisyjnie, np. do lokalnego sterowania temperaturą pojedynczych kropek kwantowych, tranzystorów jednoelektronowych czy jednoatomowych a nawet kubitów. Nanochłodziarki elektronoemisyjne będą wykonywane w mikroskopie elektronowym w postaci nanowłókien tworzonych przez ziarna platyny zawieszone w matrycy węglowej. Wysokorozdzielcze obserwacje struktury materiałowej takich kompozytów, decydujące o właściwościach nanochłodziarki, będą prowadzone w ramach stypendium finansowanego przez Fundację Kościuszkowską. Zakłada się, że zauważony zostanie w ten sposób związek między procesem osadzania nanowłókien a ich strukturą oraz właściwościami elektrycznymi.

Przeprowadzone badania mogą być podstawą szerszej współpracy naukowej między Katedrą Nanometrologii a Uniwersytetem w Berkeley w zakresie pomiarów istotnych dla rozwoju zaawansowanych technologii.

Prof. dr hab. inż. Teodor Gotszalk jest specjalistą z zakresu metrologii mikro-i nanostruktur. Od początku swojej kariery naukowej związany z Politechniką Wrocławską. Aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Nanometrologii na Wydziale Elektroniki i Mikrosystemów. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała mu stypendium START dla wybitnych młodych naukowców, a następnie wspierała jego badania w ramach programów TECHNE, MISTRZ i TEAM POIG.

Więcej informacji:

Prof. Gotszalk będzie w Berkeley badał nanolampy

Fundacja Kościuszkowska

Zdjęcie: prof. Teodor Gotszalk, fot.Politechnika Wrocławska

Cofnij