
Miło nam poinformować, że w prestiżowym czasopiśmie Angewandte Chemie ukazała się publikacja prezentująca wyniki badań prof. Daniela Gryko z ICHO PAN, laureata Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2017.
Badania były prowadzone we współpracy z zespołem prof. Valentina Vulleva (University of California, Riverside). Badacze po raz pierwszy wykazali, że w cząsteczce barwnika organicznego można całkowicie wstrzymać przeniesienie elektronu w jednym kierunku za pomocą molekularnych dipoli elektrycznych (tzw. elektretów). Jednocześnie przeniesienie elektronu w przeciwnym kierunku jest bardzo szybkie.
Przeniesienie elektronu odgrywa ogromną rolę w wielu procesach życiowych (fotosynteza, oddychanie komórkowe itd.), a także w konwersji światła w inne formy energii. To odkrycie otwiera drogę do kontrolowania przeniesienia elektronu, a w szczególności do opracowania systemu molekularnego, w którym czas życia stanu o rozdzielonych ładunkach jest bardzo długi. To ostatnie jest marzeniem fotofizyków od dekad. W szerszej perspektywie odkrycie zespołów Gryko i Vulleva może potencjalnie przyspieszyć badania dotyczące konwersji światła w energię elektryczną w nowoczesnych technologiach.
Prof. Daniel Gryko jest chemikiem. Kieruje grupą badawczą w Instytucie Chemii Organicznej PAN. W 2001 roku otrzymał stypendium START (chemia), a w 2017 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Wcześniej był laureatem subsydium profesorskiego MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013). Dwukrotnie zdobył też grant w programie TEAM FNP.
Przeczytaj także:
– publikacja w Angewandte Chemie: LINK
– biogram prof. Daniela Gryko i opis badań uhonorowanych Nagrodą FNP 2017: LINK
Zdjęcie: prof. Daniel Gryko_fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska