Laureat programu START na liście magazynu Forbes

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr Mateusz Hołda, laureat programu START 2017, współzałożyciel i kierownik zespołu naukowego HEART działającego przy Collegium Medicum UJ, znalazł się w gronie Europejczyków przed 30. rokiem życia, będących liderami w swoich dziedzinach. Listę ?30 under 30? opublikował amerykański ?Forbes?.

W zestawieniach „30 under 30? umieszczane są wybrane przez magazyn „Forbes” nazwiska młodych przedsiębiorców, założycieli innowacyjnych biznesów, naukowców, działaczy społecznych, aktywistów, artystów, polityków, sportowców, którzy mimo młodego wieku odnieśli w swojej działalności znaczący sukces. Od kilku lat sporządzana jest osobna lista obejmująca osoby działające w Europie.

 

Prace zespołu kierowanego przez dr. Hołdę, które skupiają się wokół badania morfologii układu sercowo-naczyniowego, owocują wytwarzanymi w laboratorium druku i wizualizacji 3D modelami serca opracowywanymi na potrzeby medyczne i naukowe.

Dr Hołda wyjaśnia, że zajmuje się on obecnie trójwymiarową rekonstrukcją pochodzących głównie z tomografii komputerowej danych obrazowych, które później dzięki drukowi 3D otrzymują formę przestrzennych modeli. Wykorzystuje się je nie tylko do celów naukowych – oceny anatomii serca, ale także przez klinicystów w trakcie procesu diagnostycznego i leczniczego konkretnego pacjenta.

„Jestem szalenie szczęśliwy, że znalazłem się wśród najwybitniejszych i najbardziej perspektywicznych ludzi młodego pokolenia w Europie. Wyróżnienia nie traktuję jednak jako indywidualnego docenienia mojej osoby, lecz dedykuję je wszystkim członkom mojego zespołu naukowego – bez nich nie powstałby nawet ułamek moich osiągnięć” – mówi dr Hołda.

Jak dodaje, ?Forbes? docenił wkład zespołu w badania nad strukturą układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jego anatomią, która dla wielu może wydawać się już nauką zamkniętą, w której nie można już zbyt wiele odkryć. „Jak widać przełamujemy ten stereotyp i prowadzimy najwyższej jakości badania morfologiczne, które są szeroko doceniane. Miejsce na liście +30 under 30+ jest nie tylko zaszczytem, lecz także nakłada zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy naukowej” – mówi dr Mateusz Hołda.

Hołda jako pierwszy w Polsce student – jeszcze bez tytułu magistra – otrzymał tytuł doktora nauk medycznych (taką możliwość daje program Diamentowy Grant, którego był laureatem). Obronienie w 2017 doktoratu nie było jedynym sukcesem młodego badacza, którego dotychczasowy dorobek obejmuje już kilkadziesiąt publikacji naukowych. Był on również m.in. laureatem ogólnopolskich grantów badawczych – programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ?Najlepsi z Najlepszych!? (indywidualnie w 2016 r. i ponownie jako członek zespołu HEART w 2017) oraz przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Studenckiego Nobla. W 2017 r. został również stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Oprócz dr. Mateusza Hołdy na liście znalazło się dwóch innych Polaków. W kategorii „Entertainment” doceniono Macieja Musiała – aktora i współproducenta serialu „1983”, pierwszego polskiego serialu zrealizowanego przez platformę Netflix. Z kolei w kategorii „Sport” wyróżniony został Mateusz Tomaszkiewicz z polskiego studia CD Projekt RED.

Źródło: serwis Nauka w Polsce

Więcej informacji:

  • Pełna lista „30 under 30” – LINK
  • Zapraszamy również na stronę zbiórkową programu START, za pośrednictwem której można przekazać środki na wsparcie działalności naukowej młodych naukowców ? stypendystów tego programu : link

Na zdjęciu: dr Mateusz Hołda (fot. Jakub Hołda)

Cofnij