Laureat START zdobył nagrodę im. Franka Wilczka

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr Michał Parniak pracujący w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i zdobywca stypendium w programie START FNP w 2019 r., został laureatem 2. edycji Nagrody im. Franka Wilczka dla młodych polskich naukowców, którzy dokonali znaczącego odkrycia w fizyce, astronomii lub w dziedzinach im zbliżonych.

Nagroda im. Franka Wilczka została ustanowiona w lutym 2019 roku. Jest fundowana przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundację Kościuszkowską.

Jak przekazało w czwartek biuro prasowe UJ, zgodnie z decyzją Komitetu Nagrody laureatem 2. edycji konkursu został dr Michał Parniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniono go za pracę zatytułowaną „Opracowywanie nowych platform eksperymentalnych dla badań i technologii kwantowych oraz ich wykorzystanie do demonstracji najnowszych zjawisk i protokołów kwantowych”.

Dr Michał Parniak jest absolwentem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, na którym uzyskał również stopień doktora. Po obronie pracy doktorskiej wyjechał na staż naukowy do Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie Kopenhaskim. Następnie powrócił na macierzystą uczelnię, gdzie do dziś pracuje w Centrum Nowych Technologii UW, będącym siedzibą Międzynarodowej Agendy Badawczej – Centrum Optycznych Technologii Kwantowych. Dr Parniak jest kierownikiem laboratorium Quantum Optical Devices.

Jego zainteresowania naukowe obejmują głównie informatykę kwantową oraz prace nad innowacyjnymi technologiami komunikacji optycznej.

?Wyniki badań dr. Michała Parniaka są niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia fizyki w rozumieniu nauki podstawowej, ale także dla dalszego rozwoju współczesnych technologii, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla informatyki kwantowej i telekomunikacji przyszłości? – wskazała kapituła.

Nagroda im. Franka Wilczka przyznawana jest co dwa lata młodym polskim naukowcom, którzy dokonali znaczącego odkrycia w fizyce, astronomii lub w dziedzinach im zbliżonych. Nagroda przyznawana jest indywidualnie. Nie dopuszcza się zatem nominacji grupy badaczy oraz jednostek naukowych lub badawczych.

W 2020 roku pierwszym laureatem wyróżnienia został dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, także stypendysta w programie START FNP.

 

[Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Rafał Grzyb]

Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

 

Więcej informacji o laureacie:

Cofnij