Laureatka FNP nagrodzona w międzynarodowym konkursie L’Oreal-UNESCO

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr Bernadeta Szewczyk, neurobiolog z Instytutu Farmakologii PAN, znalazła się w gronie wyróżnionych w konkursie L’Oréal-UNESCO For Women in Science w kategorii ?Międzynarodowe Wschodzące Talenty?.

Dr Bernadeta Szewczyk, laureatka programów START i POMOST Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, została wyróżniona za pracę naukową poświęconą zrozumieniu molekularnego podłoża depresji, wyjaśnianiu mechanizmów odpowiedzialnych za działanie leków przeciwdepresyjnych i poszukiwaniu nowych związków o właściwościach przeciwdepresyjnych. Badaczka jest związana z Instytutem Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, pisze pracę habilitacyjną w Zakładzie Neurobiologii. W latach 2005-2007 odbyła staż podoktorski na uniwersytecie w Jackson, Missisipi, w Zakładzie Psychiatrii. Jej dorobek naukowy stanowią 73 publikacje. Jest także recenzentką prac w kilku zagranicznych czasopismach naukowych.

Dr Szewczyk jest jedną z piętnastu wyróżnionych grantami badawczymi w tegorocznej edycji światowego konkursu L’Oréal-UNESCO For Women in Science w kategorii ?Międzynarodowe Wschodzące Talenty?. 13-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Elizabeth H. Blackburn, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii-medycyny z 2009 roku, przyznało główne nagrody (po 100 tysięcy euro) pięciu kobietom-badaczkom: profesor Emmanuelle Charpentier (Europa) i prof. Jennifer Doudna (Ameryka Północna) ? za zdefiniowanie na nowo badań genetycznych; prof. Quarraisha Abdul Karim (Afryka i kraje arabskie) ? za kontrolę rozprzestrzeniania się HIV; prof. Hualan Chen (Azja) ? za ochronę życia przed śmiertelnymi wirusami grypy oraz prof. Andrei Gamarnik (Ameryka Łacińska) ? za ograniczenie rozprzestrzeniania się dengi.

Program L?Oréal-UNESCO For Women in Science istnieje od 1998 roku. Jego celem jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet naukowców i oraz zachęcanie ich do kontynuacji prac przyczyniających się do rozwoju nauki. Program stypendialny prowadzi również polska filia Grupy L?Oréal. W realizowanym od 15 lat polskim konkursie „Dla kobiet i nauki” nagrodzono już 70 kobiet w dziedzinie m. in. medycyny, biotechnologii i biologii.

*Zdjęcie: Dr Bernadeta Szewczyk (Archiwum L’Oréal Polska)

 

Cofnij