Laureatka programu POWROTY wyróżniona

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że dr Alicja Babst-Kostecka z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie, laureatka programu POWROTY Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zdobyła nagrodę ?Polskie inwestycje przyszłości? w kategorii ?innowacje dla środowiska?.

Nagroda została przyznana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.  Jej celem jest wyróżnienie osób, które z sukcesem realizują ambitne projekty na rzecz ochrony środowiska, potwierdzające jednocześnie, że ekologia i biznesowy sukces mogą iść w parze.

Tematyka nagrodzonego projektu dr Babst-Kosteckiej dotyczy rzeżusznika Hallera (łac. Arabidopsis halleri) – delikatnej, kwitnącej na biało byliny. Wywodzi się ona z terenów górskich, ale z czasem rozprzestrzeniła się na górnicze hałdy i kopalnie, czyli tereny skażone, o dużym stężeniu metali ciężkich w glebie.

Rzeżusznik Hallera przyciągnął uwagę naukowców dzięki swojej umiejętności przetrwania w takich warunkach. Okazało się bowiem, że jest tzw. hiperakumulatorem – w swoich częściach naziemnych potrafi gromadzić od 100 do 500 razy więcej metali ciężkich niż inne rośliny. Zespół dr Babst-Kosteckiej przygotował unijny projekt, aby sprawdzić, skąd wzięła się ta cecha i jak można ją wykorzystać.

Do zbadania właściwości rzeżusznika Hallera badacze zastosują najnowsze techniki z zakresu ekologii, biochemii, fizjologii i genetyki. Wyniki mają otworzyć drogę do wykorzystania tej rośliny na terenach poprzemysłowych pod kątem wiązania metali ciężkich.

Projekt jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój w ramach grantu POWROTY Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Nagroda została wręczona 6 grudnia 2018 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Poza dr Babst-Kostecką nagrodę zdobyli: w kategorii eko-odpowiedzialność w biznesie – Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. za rozbudowę systemu geotermalnego w celu zwiększenia mocy odnawialnego źródła energii cieplnej; w kategorii ekologiczna JST (miasta z wizją smartcity) zwyciężył Szczecin za rozbudowę sieci ekoportów; w kategorii eko start-up wygrała Vertical Axis Wind Technologies Sp. z o.o.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji:

Zdj. OneHD

Cofnij