Laureatka START z Nagrodą Komitetu Biotechnologii PAN im. prof. Wacława Szybalskiego

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że dr Katarzyna Magiera-Mularz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka programu START 2018, zdobyła Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą oryginalną pracę młodego polskiego badacza w dziedzinie biotechnologii opublikowaną w roku 2017.

Praca ukazała się na łamach prestiżowego czasopisma ?Angewandte Chemie?. Scharakteryzowano w niej, po raz pierwszy, cel molekularny peptydów makrocyklicznych hamujących szlak PD-1/PD-L1 (programowanej śmierci komórkowej) oraz uzyskano informacje o sposobie ich oddziaływania z białkiem PD-L1. Opisane w nagrodzonej publikacji wyniki stanowią istotny wkład w rozwój inhibitorów PD-L1 o potencjalnym zastosowaniu w immunoterapii ? najbardziej obiecującej spośród opracowanych ostatnio strategii przeciwnowotworowych.

Nagroda Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk im. prof. Wacława Szybalskiego jest przyznawana od 2013 roku za najlepszą pracę eksperymentalną z dziedziny biotechnologii, wykonaną w polskim laboratorium przez młodego pracownika naukowego i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w indeksowanym czasopiśmie krajowym lub zagranicznym. Laureaci konkursu obok dyplomu otrzymują nagrodę pieniężną wysokości 20 tys. zł. Laureaci są także zapraszani do wygłoszenia referatu naukowego na posiedzeniu Komitetu Biotechnologii PAN.

Serdecznie gratulujemy!

Nagrodzoną pracę można przeczytać TUTAJ

(Magiera-Mularz, K. et al., (2017). Bioactive macrocyclic inhibitors of the PD-1/PD-L1 immune checkpoint. Angew. Chem. Int. Ed. DOI: 10.1002/anie.201707707)

Więcej informacji o Nagrodzie

Fot. OneHD

 

 

Cofnij