
Czy nauki statystyczne i matematyczne mogą przynosić nam korzyści w codziennym życiu? Oczywiście. Dr Barbara Jasiulis-Gołdyn, laureatka programu POWROTY, realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), opracowała model matematyczny pokazujący związek między zanieczyszczonym powietrzem a zwiększoną liczbą hospitalizacji.
Matematyczka wraz z zespołem z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przeanalizowała dane pacjentów, którzy zgłosili się na wrocławski SOR w 2016 roku, a następnie również dane wszystkich pacjentów ze wszystkich wrocławskich przychodni z 2015 roku.
Matematyczna analiza wspomnianych danych wykazała korelację między wystąpieniem zanieczyszczenia powietrza a hospitalizacjami, krótkoterminowy wpływ smogu i innych zanieczyszczeń powietrza na zdrowie Polaków. „(…) widać od razu na danych, że faktycznie chorujemy tuż po tym jak smog wystąpi. Jak się okazało, już trzy dni po wysokich wskaźnikach zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu ludzie chorują na zapalenia układu laryngologicznego, dwa tygodnie później na choroby układu oddechowego. Trochę dłużej musi trwać ekspozycja, jeśli chodzi o układ kardiologiczny” – komentowała naukowczyni w rozmowie z portalem echo24.tv. Dr Barbara Jasiulis-Gołdyn dodaje, że jej badania jednoznacznie wykazują wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.
Szacuje się, że w wyniku ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera na świecie ok. 8 milionów osób, a Polsce ok. 45- 50 tysięcy osób.
Dr Barbara Jasiulis – Gołdyn jest laureatką programu Powroty POIR, w ramach którego na swoje badania otrzymała prawie pół miliona złotych w 2016 roku.
Program POWROTY był realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w latach 2016-2018 ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). W ramach programu POWROTY sfinansowano 19 projektów o łącznej wartości ponad 17 mln zł. Celem programu był rozwój kadr sektora B+R poprzez finansowanie innowacyjnych projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów (niezależnie od ich narodowości) powracających do pracy badawczej w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, po przerwie związanej z rodzicielstwem lub pracą poza obszarem nauki.
Więcej informacji: