Młodzi naukowcy potrzebują wsparcia na start ? trwa kampania zbiórkowa

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Pod hasłem ?Wesprzyj najzdolniejszych młodych naukowców? ruszyła kampania, w ramach której Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chce zebrać pieniądze dla swoich stypendystów ? laureatów programu START.

START ? największy w Polsce program stypendialny dla młodych badaczy jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej już od 26 lat. Program jest wyzwaniem finansowym, któremu coraz trudniej sprostać ? co roku młodzi polscy naukowcy otrzymują od FNP ponad 3 miliony złotych. Chcąc zapewnić kontynuację tego programu, Fundacja uruchomiła kampanię zbiórkową i zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe do darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych.

? Wiem, że istnieją inne organizacje pożytku publicznego, które potrzebują wsparcia ? takie, które ratują życie czy pomagają chorym. Ale inwestycja w młodych naukowców to tylko inny, bardziej długofalowy sposób patrzenia na te same potrzeby. Jest to szansa na dołożenie swojej cegiełki do rozwoju nauki i postępu cywilizacyjnego, kwestia współodpowiedzialności ? mówi prof. Maciej Żylicz.

Ambasadorami kampanii zbiórkowej zostali prof. Magdalena Król ? fizjolog, stypendystka START z 2011 r., biolog prof. Janusz Bujnicki (START w 2003 r.) oraz chemik prof. Marcin Drąg (START w 2005 r.).

W ramach kampanii Fundacja w specjalnym cyklu #JestemStartowcem prezentuje na stronie zbiórki start.fnp.org.pl sylwetki naukowe wybranych laureatów programu START, a także filmy i wywiady ze stypendystami.

2_Janusz_Bujnicki_Fot_OneHD
Prof. Janusz Bujnicki, laureat START, został ambasadorem kampanii. Fot. OneHD

Począwszy od 1993 roku Fundacja poprzez stypendia START wsparła już ponad 2900 osób. Stypendia co roku trafiają do około stu badaczy przed 30. rokiem życia reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. W ten sposób Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga najzdolniejszym młodym ludziom w trudnych początkach ich kariery badawczej. W ubiegłych latach wśród darczyńców programu START znaleźli się m.in. filozof prof. Barbara Skarga i fizyk prof. Adam Sobiczewski.

Młodych naukowców ? stypendystów programu START można wesprzeć finansowo na stronie www.start.fnp.org.pl. Z otrzymanych środków Fundacja sfinansuje stypendia START, a koszty administracyjne będzie dalej pokrywać sama.

Na zdjęciu tytułowym: stypendyści programu START 2017 na Zamku Królewskim. Fot. One HD.

Chcę dowiedzieć się więcej

Chcę wesprzeć młodych naukowców i pomóc sfinansować ich stypendia w programie START

Cofnij