Młodzi polscy naukowcy spotkali się w Cambridge

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Już po raz czwarty odbyła się konferencja pt. ?Science: Polish Perspectives (SPP)?. Do Cambridge w Wielkiej Brytanii przyjechało niemal 200 polskich naukowców pracujących za granicą.

Konferencję poprzedził wykład otwarty na temat organizmów genetycznie modyfikowanych wygłoszony przez prof. Jerzego Paszkowskiego oraz prof. sir Davida Baulcombe, światowej sławy znawców genetyki roślin z uniwersytetu w Cambridge. W piątek odbyły się warsztaty tematyczne, które przeprowadzili m.in. Boston Consulting Group, znany komik z Londynu Steve Cross, oraz Justine Alford ze słynnego naukowego czasopisma internetowego ?IFL Science?.

Popularnonaukowy charakter miały prezentacje tegorocznych gości konferencji. Prof. Jerzy Vetulani tłumaczył, skąd bierze się moralność, prof. Mariusz Jaskólski opowiadał o fascynującej przyszłości krystalografii, prof. Wiesław Nowiński wyjaśniał, jak skomplikowany jest ludzki mózg, a dr hab. Izabela Wagner opowiadała o problemie mobilności naukowców z punktu widzenia socjologa.

? Na konferencji szczególnie podobał mi się entuzjazm ? nie tylko ten, z którym ja zostałem przywitany, bardzo wysoki jest też poziom naukowy ? mówił prof. Jerzy Vetulani. ? Widzę, jaki jest pożytek z tego, że starzy i doświadczeni polscy uczeni zebrali się razem z młodymi, którzy dopiero wchodzą w ten wspaniały naukowy świat. Sądzę, że takie konferencje powinny odbywać się także w Polsce, bo to jest naprawdę coś dobrego, co możemy zrobić. Ta jedność pomiędzy najlepszymi mózgami w kraju i na Zachodzie to jest coś, co dla Polski jest bardzo ważne.

Uczestnicy konferencji mogli również usłyszeć prezentacje młodszych kolegów i koleżanek m. in. o algorytmie poszukiwania dawców przeszczepów, wpływie genetyki na decyzję o zdradzie partnera lub partnerki, tańczących pęcherzach moczowych oraz przewidywaniu przestępstw za pomocą komputerów.

Podczas konferencji odbyły się także dwa panele dyskusyjne, które poprowadził Jacek Żakowski z tygodnika ?Polityka?. W piątek uczestnicy i goście dyskutowali o patriotyzmie naukowym, czyli o metodach wspierania Polski podczas prowadzenia badań za granicą. W sobotę rozmowa była skupiona wokół różnych ścieżek rozwoju kariery naukowej. Obie dyskusje zostały zdominowane przez temat perspektyw naukowych w Polsce.

? Ta konferencja jest dowodem tworzenia się kapitału kulturowego, którego bardzo Polsce brakuje. Najciekawsze jest to, że tyle osób chce się w ten projekt zaangażować. Mam wrażenie, że powstaje taka ?polska mafia naukowa?, która może odgrywać ogromną pozytywną rolę ? podkreślił Jacek Żakowski.

? W Polsce lubi się nas przedstawiać jako naukowych emigrantów. Jednak my chcemy pokazać, że tutaj znajduje się ogromny naukowy i intelektualny potencjał, który można wykorzystać. Trzeba tylko wiedzieć, jak, i temu właśnie służy SPP ? podsumowuje Karolina Mirowska, koordynatorka SPP 2015.

Science: Polish Perspectives jest doroczną konferencją naukową organizowaną przez środowisko młodych naukowców polskiego pochodzenia, studiujących i pracujących na uczelniach na całym świecie. Celem SPP jest stworzenie platformy dla młodych badaczy, w ramach której mogliby wymieniać się doświadczeniami, nawiązywać kontakty oraz pozyskiwać informacje na temat możliwości rozwoju kariery w Polsce i za granicą.

Konferencja odbyła się w dniach 29?31 października w Cambridge. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej była partnerem tego wydarzenia.

Więcej informacji na stronie www.polishperspectives.org i na facebooku.

Zobacz także filmową relację z wydarzenia.

Na zdjęciu: Prof. Jerzy Vetulani podczas konferencji SPP w Cambridge, który wygłosił wykład pt. ?Neural basis of moral behaviour?.

Cofnij