Nagroda im. A. Rojszczaka przyznana

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

W sobotę 20 maja został rozstrzygnięty XII konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka.

Do XII konkursu zostało zgłoszonych dwanaścioro kandydatów, którzy zostali ocenieni przez 45 członków Klubu Stypendystów FNP. Nominację do finałowego etapu konkursu otrzymały (wg rankingu):

  • dr Albertyna Paciorek z Instytutu Neofilologii, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie;
  • dr Magdalena Osial z Universite Libre de Bruxelles;
  • dr Marta Kurdziel ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Po wystąpieniach kandydatek, które przedstawiły swoje osiągnięcia naukowe i opowiedziały o prowadzonej przez siebie działalności społecznej, członkowie Klubu zdecydowali, by tegoroczną Nagrodę im. Artura Rojszczaka przyznać dr Albertynie Paciorek.

Dr Paciorek znakomicie łączy dwie dziedziny: lingwistykę i psychologię, tworząc pomiędzy nimi swoisty most. W swojej pracy badawczej stara się lepiej poznać funkcjonowanie umysłu w procesie przyswajania języka. Pracuje na rzecz  osób niepełnosprawnych fizycznie czy umysłowo i marginalizowanych ze względu na wiek. Promuje aktywizowanie osób stygmatyzowanych do pełnego udziału w życiu społecznym i nagłaśnia ich sukcesy. Po ukończeniu studiów doktorskich w Cambridge tegoroczna laureatka współorganizowała akcję fundraisingową zwiększającą świadomość społeczną o dystrofii mięśniowej. Jest wolontariuszką w Zakładzie Opieki Leczniczej w Krakowie, gdzie pracuje ze starszymi osobami cierpiącymi na różne rodzaje demencji. Należy podkreślić, że do wolontariatu zaangażowała również swoich studentów.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest przyznawana corocznie przez Klub Stypendystów FNP dla upamiętnienia tragicznie zmarłego Kolegi, znakomitego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu. Jest finansowana ze składek członkowskich i ze środków Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kandydatów do nagrody zgłaszają formalnie członkowie Klubu na podstawie informacji własnych oraz informacji przekazanych im przez środowisko naukowe.

Serdecznie gratulujemy!

Cofnij