Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznana

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Dr Agata Kołodziejczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego została tegoroczną laureatką Nagrody im. Artura Rojszczaka, która jest przyznawana przez Klub Stypendystów FNP.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5000 zł netto) przyznawaną corocznie młodym doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat i którzy poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Została ona ustanowiona w celu upamiętnienia tragicznie zmarłego Artura Rojszczaka, znakomitego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu.

W tym roku do Nagrody zostało zgłoszonych 9 kandydatów, którzy zostali ocenieni przez 37 członków Klubu Stypendystów FNP. Do finału konkursu zakwalifikowały się trzy osoby. Ich zadaniem było wygłoszenie prezentacji, w której przedstawiali zarówno swoje osiągnięcia naukowe jak i inne zainteresowania oraz działalność społeczną.

Zdobywczyni Nagrody – dr Agata Kołodziejczyk – ukończyła biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a studia doktoranckie odbyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jej dotychczasowe badania naukowe dotyczą neurologii układu wzrokowego u owadów i jego powiązania z systemem zegara biologicznego. Za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć uważa odkrycie nowej warstwy neuronów stanowiących „wewnętrzną powiekę” w oku muszki owocowej. Od paru miesięcy laureatka rozszerzyła swoje zainteresowania naukowe i zajęła się badaniem zmian zachodzących w mózgu pod wpływem selekcji w kierunku zachowań drapieżniczych u gryzonia, nornicy rudej. Poza działalnością na polu neurobiologii, dr Agata Kołodziejczyk aktywnie i na różne sposoby uczestniczy w życiu środowiska astronomicznego. Między innymi pomaga w budowie pierwszego w Polsce prywatnego obserwatorium astronomicznego, organizuje naukową misję stratosferyczną, prowadzi zajęcia dla młodzieży i nauczycieli oraz pisze artykuły popularyzujące astronomię. Dalekosiężnym celem laureatki, jest interdyscyplinarne połączenie biologii z astronomią.

Serdecznie gratulujemy!

Cofnij