Nagroda Jerzmanowskich dla prof. Macieja W. Grabskiego

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Profesor Maciej W. Grabski, Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w latach 1992-2005, a obecnie ? członek jej Rady, został uhonorowany Nagrodą Jerzmanowskich przyznawaną przez Polską Akademię Umiejętności.

Profesor Grabski jest twórcą pozycji i prestiżu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Stojąc na czele FNP przez trzynaście lat, stworzył model wspierania ludzi nauki, który zyskał uznanie środowiska i stał się wyznacznikiem standardów dla innych instytucji finansujących naukowców.

W swojej pracy badawczej związany z Politechniką Warszawską. Doktor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Przyznając Profesorowi Grabskiemu Nagrodę Jerzmanowskich Rada PAU doceniła jego zasługi dla: „organizowania nauki w Polsce, promowania wysokich standardów i związków z zagranicą, spójność myśli i zamierzeń z działaniem, niezwykłą konsekwencję w realizowaniu wypracowanej koncepcji i wysoką skuteczność”. Nagroda zostanie wręczona laureatowi w połowie maja na Wawelu.

Prestiżowa Nagroda Jerzmanowskich przyznawana była w latach 1915-1938 wybitnym osobistościom życia publicznego, które ?przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafiły zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim?. Nagrodę odnowiono w 2009 roku – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego, który ustanowił ją przekazując w testamencie 365 kilogramów złota Fundacji im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Pierwszą po odnowieniu laureatką została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i innych. W 2010 Nagrodą uhonorowano Jerzego Nowosielskiego.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy tego prestiżowego wyróżnienia!

Linki do artykułów:

Cofnij