Nagroda Prezydenta Warszawy dla Fundacji za zieloną fasadę w 36. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Zero waste, ogrodnictwo, ekologia – te pojęcia najlepiej oddają charakter konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Jego historia sięga czasów przedwojennych – zapoczątkował go prezydent Stefan Starzyński. W latach 70. wydarzenie zostało wskrzeszone. Dziś jest to największy i najładniejszy festiwal zieleni w Polsce.

Fundacja została nagrodzona w jednej z 11 kategorii – Instytucja/Firma. Żywa fasada czyli pionowy ogród zainstalowany na frontowej elewacji siedziby FNP zachwyciła organizatorów nie tylko urodą ale i walorami użytkowymi. Ogród elewacyjny jest bowiem izolatorem termicznym – ociepla budynek w zimie, a chłodzi w lecie, zmniejszając jego zapotrzebowanie energetyczne. Siedziba FNP jest pierwszym budynkiem w Polsce pokrytym tego typu fasadą o powierzchni 250 m2. Rośliny zaopatrywane są w wodę i składniki mineralne za pomocą specjalnego układu nawadniającego, którego elementem jest geowłóknina tworząca „podłoże” dla roślinności. Waga systemu, łącznie z roślinnością, nie przekracza 30 kg na metr kwadratowy powierzchni.

Siedziba FNP to budynek, który powstał w latach 30-tych XX wieku. W roku 2012 został przez FNP zrewitalizowany i dziś jest nie tylko atrakcyjny wizualnie ale i przyjazny środowisku. Wyposażono go bowiem w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania technologiczne, m.in. w system racjonalnego gospodarowania wodą, ściekami i energią elektryczną. Oprócz żywej fasady ciekawym rozwiązaniem jest również wewnętrzne atrium biegnące przez wszystkie naziemne kondygnacje, doprowadzające światło naturalne do wnętrza budynku. Światło dzienne dochodzi też do garaży, w których zastosowano system świetlików. Ponadto w budynku zostały zastosowane urządzenia o najwyższej klasie energooszczędności – pompy ciepła zmniejszające zapotrzebowanie na energię.

Więcej informacji o konkursie 

Zdjęcie od: Warszawa w kwiatach

Cofnij