
Wczoraj, 3 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którymi zostali Profesorowie: Tomasz Goslar, Karol Grela, Iwo Białynicki-Birula oraz Lech Szczucki.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, naukowych oraz reprezentanci środowiska naukowego. Prof. Maciej Żylicz, prezes FNP rozpoczął uroczystość, mówiąc m.in. o konieczności kierowania się kulturą jakości w badaniach naukowych i we wszystkich działaniach administracyjnych im towarzyszącym. To jest, obok zmian systemowych, takich jak np. ułatwienia prawne pozwalające na zwiększenie udziału biznesu w finansowaniu badań, podstawowy warunek poprawienia pozycji polskiej nauki na świecie. Dziś nagradzamy najlepszych z najlepszych, i właśnie kryterium jakości powinno zawsze decydować o tym, kto otrzymuje wsparcie.
Członków Rady Fundacji pełniącej rolę jury przyznającego Nagrodę, a także wieloetapowy proces wyboru laureatów, przedstawił zgromadzonym gościom jej przewodniczący – prof. Andrzej Jerzmanowski. Chwilą ciszy została uczczona pamięć prof. Janusza Sławińskiego, zmarłego niedawno wieloletniego członka i przewodniczącego Rady FNP.
Jako pierwszy nagrodę odebrał prof. Tomasz Goslar, wyróżniony w obszarze nauk o życiu i o Ziemi. W swoim wystąpieniu laureat podkreślił rolę inspiracji – ważnych momentów, które kierują życie i drogę naukową na nowe tory. W moim życiu było kilka takich przełomowych momentów – na przykład pierwsza fascynacja, jaką poczułem na widok ściany pełnej szklanych rurek aparatury próżniowej w laboratorium na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Ta fascynacja, która zdecydowała, że zająłem się radiowęglem, trwa już od 37 lat.
Prof. Karol Grela, nagrodzony w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, przypomniał, że kiedy rozpoczynał swoją przygodę z nauką, wiele fundamentalnych odkryć dotyczących metatezy olefin zostało już dokonanych. Kierując się chęcią rozwinięcia istniejącego już stanu wiedzy, laureatowi Nagrody Fundacji udało się jednak odegrać ogromną rolę w ważnym przełomie dotyczącym tej dziedziny: wprowadzeniu metatezy do szerokiego zastosowania w przemyśle. Prof. Grela, dziękując swoim licznym młodym współpracownikom, podkreślił znaczenie przepływu doświadczeń między kolejnymi generacjami badaczy.
Wystąpienie prof. Iwona Białynickiego-Biruli, laureata w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich, było z kolei skoncentrowane na odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że został on uczonym. Profesor, odnosząc się do swoich doświadczeń jeszcze z dzieciństwa w czasach okupacji, wskazał na głód wiedzy, jako niezbędną cechę, która kształtuje przyszłego badacza i towarzyszy mu przez całe życie.
Czwarty laureat (w obszarze nauk humanistycznych i społecznych), prof. Lech Szczucki, ze względu na stan zdrowia nie mógł osobiście wziąć udziału w uroczystości. Nagrodę w jego imieniu odebrał syn, Jan Szczucki.
Do zgromadzonych gości listy skierowali przedstawiciele najwyższych władz państwowych: Kancelarię Prezydenta reprezentował Minister Olgierd Dziekoński, który odczytał list od Prezydenta Bronisława Komorowskiego; Kancelarię Premiera reprezentowała Pani Minister Małgorzata Kidawa-Błońska, która odczytała list wystosowany przez Panią Premier Ewę Kopacz.
Część oficjalną uroczystości zakończyła prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która gratulując nagrodzonym przez Fundację „najlepszym z najlepszych”, podkreśliła w swoim wystąpieniu rolę tworzenia wzorców, czego przykładem jest czwórka laureatów. To szczególny moment dla nauki. Ludzie coraz intensywniej szukają odpowiedzi na nurtujące ich, zasadnicze pytania dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. Nauka daje te odpowiedzi, a oczekiwania wobec niej rosną – powiedziała prof. Kolarska-Bobińska.
Uroczystość prowadził Krzysztof Ziemiec.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy wszystkim gościom za zaszczycenie nas swoją obecnością na wczorajszej uroczystości!