Nagrody FNP wręczone

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

W środowe popołudnie 7 grudnia, we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, wręczone zostały – po raz dwudziesty – Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2011. Nagrody FNP są powszechnie uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. Bohaterowie uroczystości  – profesorowie: Tomasz Giaro, Jan Potempa, Maciej Lewenstein i Elżbieta Frąckowiak, odebrali statuetki i dyplomy z rąk przewodniczącego Rady Fundacji prof. Andrzeja Członkowskiego i prezesa Fundacji prof. Macieja Żylicza.

Uroczystość z udziałem licznego grona przedstawicieli środowiska uczonych, instytucji publicznych i naukowych, mediów, a także rodzin i współpracowników laureatów, miała charakter święta polskiej nauki i ludzi ją tworzących. W tym roku swoją obecnością zaszczycili ją także przedstawiciele władz państwowych: Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka. 

Wręczaniu nagród towarzyszyły krótkie prezentacje wyróżnionych osiągnięć naukowych, a także filmowe portrety ich autorów. Laureaci w swoich podziękowaniach podkreślali ogromną rolę, jaką odegrali w ich sukcesie inni ludzie  – zarówno naukowi mentorzy i współpracownicy na kolejnych etapach drogi naukowej, jak też bliscy, bez których wsparcia i tolerancji nie mogliby tak wiele osiągnąć . 

Dla każdego z laureatów krótki koncert zagrała czwórka młodych utalentowanych muzyków ? stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.  Osobiste gratulacje tegorocznym wyróżnionym złożyła prof. Barbara Kudrycka.

Nagroda FNP jest przyznawana w czterech obszarach nauki, za wybitne, ściśle zdefiniowane i potwierdzone osiągnięcie naukowe, które otwiera nowe perspektywy poznawcze. Jej wysokość to 200 tys. zł. 

Cofnij