Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 wręczone

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Informacje prasowe
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 28. wręczyła swoje Nagrody, uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbyła się 4 grudnia br., Nagrody FNP odebrali trzej wybitni profesorowie – Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Andrzej Wiśniewski z  Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nagrody wręczyli laureatom prezes Fundacji prof. Maciej Żylicz oraz przewodniczący Rady Fundacji prof. Leon Gradoń. Każdy z laureatów otrzymał unikatową statuetkę zaprojektowaną i wykonaną przez artystę rzeźbiarza Ryszarda Kozłowskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 tys. zł.

Celem nauki jest poszukiwanie prawdy, a następnie przekazywanie jej innym uczonym i społeczeństwu. Każda dobra nauka w końcu kiedyś się przyda, choć może to potrwać nawet wiele lat ? powiedział w swoim wystąpieniu prof. Maciej Żylicz.

Jestem ?dzieckiem? Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w ciągu 14 lat przeszedłem od programu START dla młodych uczonych do Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, poprzez kilka innych programów FNP. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi na tej drodze i dzięki którym tutaj się znalazłem. Nauka jest miłością mojego życia ? powiedział prof. Marcin Drąg, laureat Nagrody FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Chciałbym podziękować FNP za tak zaszczytne i tak niespodziewane wyróżnienie. Podczas mojej pracy naukowej miałem wiele szczęścia. Robiłem to, co lubię i spotkałem wspaniałych ludzi ? powiedział prof. Andrzej Kossakowski, laureat Nagrody FNP w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

Polska logika ma się znakomicie od mniej więcej stu lat. Co to znaczy, że ona jest „polska”? Na pewno nie znaczy to, że jest ona jakoś specyficzna. To znaczy tyle, że gdyby nie pewne ustalenia, które w Polsce poczyniono przed wojną i później, to pewnych teorii by nie było, albo byłyby inne. Do dzisiaj bycie polskim logikiem jest w pewnym sensie wygodne. Cieszę się, że przy okazji tego spotkania mogę coś powiedzieć o logice, do której moją skromną cegiełkę dołożyłem – stwierdził prof. Andrzej Wiśniewski, laureat Nagrody FNP w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Serdecznie gratuluję panom profesorom tej niezwykle zaszczytnej nagrody. Chcę też pogratulować Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która od tylu już lat dba o rozprzestrzenianie w Polsce i podnoszenie wysoko sztandaru doskonałości naukowej. Chcę powiedzieć, że moja działalność przez poprzednie cztery lata w roli ministra była trochę pomyślana jako próba stworzenia systemowych ram do wspierania takiego podejścia do nauki, jakie od samego początku reprezentuje FNP – powiedział podczas uroczystości wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, dr Jarosław Gowin.

Uroczystość na Zamku zgromadziła liczne grono przedstawicieli władz państwowych, naukowych oraz reprezentantów środowiska naukowego.

Galę uświetnił koncert wiolonczelowy młodych artystek – Konstancji Śmietańskiej, stypendystki Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, oraz Zuzanny Konstantynowicz, które wykonały utwór Luigiego Boccheriniego ? sonatę c-moll G2 na wiolonczelę i basso continuo.

List do laureatów i uczestników gali skierował Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Przewodniczący Komisji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów prof. Kazimierz Furtak.

Nagrody Fundacji są przyznawane od 1992 r. za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Są to nagrody indywidualne, przyznawane w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi (w tym roku nagrody nie przyznano), nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Laureaci wybierani są w drodze konkursu. Kandydatów do konkursu zgłaszają wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rolę Kapituły konkursu pełni Rada Fundacji, która dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych recenzentów i ekspertów ? głównie z zagranicy – oceniających dorobek kandydatów.

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie nowej platformy technologicznej umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych. Platforma ta może służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych.

Prof. Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za rozwinięcie teorii kwantowych układów otwartych. Teoria ta stanowi podstawę intensywnie rozwijającej się obecnie dziedziny naukowej – kwantowej teorii informacji.

Prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za opracowanie koncepcji inferencyjnej logiki pytań. Rozwiązania zaproponowane przez prof. Wiśniewskiego mogą znaleźć zastosowanie m.in. w uczeniu maszynowym, rozwijaniu sztucznej inteligencji, ulepszaniu internetowych wyszukiwarek czy skutecznej analizie baz danych.

Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już 102 osoby. Są wśród nich tak wybitne uczone i uczeni, jak m.in.: Timothy Snyder, Jadwiga Staniszkis, Karol Modzelewski, Andrzej Paczkowski, Anna Wierzbicka, Ewa Wipszycka, Karol Myśliwiec, Tomasz Dietl, Andrzej Jajszczyk, Elżbieta Frąckowiak, Krzysztof Matyjaszewski, Jan Strelau, Jerzy Szacki, Andrzej Szczeklik, Piotr Sztompka, Andrzej Udalski.

W obecnej kadencji w skład Rady wchodzą profesorowie:

  • Leon Gradoń (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska) ? przewodniczący Rady,
  • Wojciech Tygielski (Instytut Historii Sztuki, Wydział Historyczny UW) ? wiceprzewodniczący Rady,
  • Jan Kotwica (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie),
  • Tomasz Guzik (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego),
  • Aleksandra Łuszczyńska (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny),
  • Maria Nowakowska (Wydział Chemii, Uniwersytet Jagielloński),
  • Karol I. Wysokiński (Zakład Teorii Fazy Skondensowanej UMCS).

Więcej informacji:

 

Cofnij