Nagrody NCN dla laureatów Fundacji

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Aż trzech laureatów Fundacji: dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak, dr hab. Marcin Szwed oraz prof. dr hab. Mikołaj Bojańczyk zostało wyróżnionych Nagrodami NCN 2016. Każdy z naukowców otrzyma 50 tysięcy złotych za osiągnięcia w zakresie badań podstawowych.

Nagroda NCN została ustanowiona w celu wspierania młodych badaczy: laureatem może zostać uczony do 40. roku życia. Wyróżnienia są przyznawane za wybitne osiągnięcia w ramach badań podstawowych. W konkursie uwzględniano projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami, również afiliowanymi w Polsce.

Wyróżnienie w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce otrzymał dr hab. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – laureat programów HOMING PLUS i MENTORING FNP – za prowadzone na dużą skalę badania nad plastycznością mózgu u osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Laureatką Nagrody NCN 2016 w obszarze nauk o życiu została dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN za określenie roli układu endokanabinoidowego w rozwoju i terapii bólu przewlekłego oraz opracowanie nowego podejścia farmakologicznego w leczeniu bólu związanego z osteoartozą. Dr hab. Starowicz-Bubak jest laureatką programów START i POWROTY FNP.

W obszarze nauk ścisłych i technicznych został wyróżniony prof. dr hab. Mikołaj Bojańczyk z Instytutu Informatyki UW, laureat programów START i Idee dla Polski FNP. Kapituła Nagrody NCN doceniła jego badania w zakresie informatyki teoretycznej, teorii automatów i logiki. W swoich najważniejszych pracach profesor porównywał siłę obliczeniową różnych modeli obliczeń, m.in. wariantów automatów na drzewach lub formalizmów logicznych interpretowanych w strukturach drzewiastych.

Nagroda NCN jest przyznawana przez kapitułę konkursową złożoną z przedstawicieli Rady NCN, dyrektora Centrum i fundatorów Nagrody. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród 49 kandydatur nadesłanych przez wybitnych naukowców.

Uroczystość wręczenia Nagrody NCN 2016 odbyła się 12 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w krakowskich Sukiennicach.

Na zdjęciu dr hab. Marcin Szwed, laureat programu HOMING PLUS. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska.

Więcej informacji

Cofnij