Najlepsi naukowcy popularyzatorzy nagrodzeni w ostatnim konkursie INTER

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

27 czerwca 2015 r., w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, odbył się finał piątego i jednocześnie ostatniego konkursu popularyzatorskiego INTER organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS*. Każdy z dziesięciu finalistów konkursu miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu badawczego. Ich wystąpienia oceniała Kapituła konkursu: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP (Przewodniczący Kapituły), dr Ilona Iłowiecka-Tańska, dr Monika Marcinkowska (laureatka czwartej edycji konkursu INTER), red. Krzysztof Michalski, red. Dorota Romanowska oraz red. Tomasz Rożek.

Finaliści mogli zdobyć nagrody w wysokości: 120 tys. złotych – I nagroda, 100 tys. złotych – II nagroda, oraz 80 tys. złotych – III nagroda (80% nagrody jest przeznaczona na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20% nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata), przy czym Członkowie Kapituły mogli zadecydować o przyznaniu danej nagrody więcej niż jednej osobie. W trakcie obrad Kapituła konkursu zadecydowała o przyznaniu nagród w łącznej wysokości 560 000 złotych aż sześciu finalistom.

I nagrodę w wysokości 120 tys. złotych zdobyła Justyna Chałubińska-Fendler z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która zaprezentowała projekt pt. ?1000 odcieni szarości ? analiza tekstur w radioterapii raka płuca?.

II nagrodę w wysokości 100 tys. złotych zdobyli:

  • Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentował projekt pt. ?Jak drapieżniki odgryzają się patogenom??,
  • Wanda Niemyska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, która zaprezentowała projekt pt. ?Matematyka mydlanych baniek i zaplątanych białek?.

III nagrodę w wysokości 80 tys. złotych zdobyli:

  • Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który zaprezentował projekt pt. ?Jak uchronić samolot przed skutkami uderzenia pioruna??,
  • Anna Zawistowska-Deniziak z Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie, która zaprezentowała projekt pt. ?One tam są ? czyli jak wykryć cichego mordercę?,
  • Igor Zubrycki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, który zaprezentował projekt pt. ?Roboterapia, czyli roboty na usługach terapeutów?.

W trakcie finału odbyło się również głosowanie publiczności, w którym nagrodą było 10 tys. złotych, przyznawanych przez FNP ze środków własnych. Po raz pierwszy w historii finałów konkursu INTER dwoje finalistów – Wanda Niemyska i Igor Zubrycki – otrzymało od zgromadzonej widowni taką samą ilość głosów. Przewodniczący Kapituły, prof. Maciej Żylicz, zadecydował o podwojeniu nagrody, przyznając każdemu ze zwycięzców głosowania publiczności po 10 tys. złotych!

W pięciu edycjach konkursu INTER:

  • wnioski na realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych złożyło 235 młodych badaczy,
  • eksperci wyłonili 72 finalistów,
  • wyłonionych zostało 45 zwycięzców, którzy na realizację swoich projektów otrzymali łącznie prawie 4,5 mln złotych.

Patronat medialny nad finałem konkursu objęły: Nauka w Polsce PAP, Forum Akademickie oraz studentnews.pl.

Zobacz także: film o konkursie popularyzatorskim INTER okiem organizatorów.

Zdjęcie: Finaliści ostatniej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER FNP.

*Projekt SKILLS jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Cofnij