„Nauka dla innowacji” – cykl podcastów z laureatami programu MAB

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania cyklu podcastów „Nauka dla innowacji”, których bohaterami są wybitni polscy naukowcy, laureaci programu Międzynarodowe Agendy Badawcze prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Cykl realizujemy we współpracy z tygodnikiem „Polityka”.

W dniu 21 lutego br. została wyemitowana pierwsza rozmowa z prof. Tomaszem Bulikiem z Centrum Naukowo-Technologicznego Astrofizyki Cząstek (AstroCeNT) i Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W podcaście prof. Bulik opowiada o tym, jak z pośmiewiska astronomia fal grawitacyjnych awansowała do roli nowego, wspaniałego narzędzia poznania naukowego.

W dniu 28 lutego br. nastąpiła emisja drugiego podcastu, w którym wzięła udział prof. Ewelina Knapska, współtwórczyni Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu BRAINCITY – centrum MAB przy Instytucie Nenckiego PAN. Tematyka rozmowy dotyczyła m.in. tego, jak na przestrzeni kilku ostatnich dekad zmieniło się pojmowanie zdolności umysłowych człowieka i jak rozwijały się narzędzia, jakimi dysponują dziś uczeni, by móc je zrozumieć.

W trzecim podcaście, wyemitowanym 7 marca br., wzięła udział prof. Natalia Marek-Trzonkowska, kierująca Międzynarodowym Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi – centrum MAB na Uniwersytecie Gdańskim. Rozmowa dotyczyła m.in. tego, czy personalizacja jest właściwym kluczem do pokonania chorób nowotworowych.

Bohaterką czwartego odcinka była prof. Agnieszka Chacińska, która kieruje projektem ReMedy współfinansowanym ze środków programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). W podcaście prof. Chacińska opowiada m.in. o swoich badaniach nacelowanych na zrozumienie procesów molekularnych zachodzących w komórkach, bez którego znalezienie skutecznych leków m.in. na choroby neurodegeneracyjne jest utrudnione, o ile nie niemożliwe.

W piątym odcinku cyklu „Nauka dla innowacji” wystąpił prof. Maciej Wojtkowski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), Międzynarodowej Agendy Badawczej przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN. W podcaście prof. Maciej Wojtkowski odpowiada na pytania dotyczące m.in. tego, co fizyk może wnieść do medycyny czyli o znaczeniu dużych, interdyscyplinarnych zespołów dla rozwoju nauki i innowacyjnych wdrożeń, najważniejszych wyzwaniach w badaniach nad okiem i w jakim stopniu postęp medycyny zależy od postępu w innych dziedzinach.

Bohaterem ostatniego odcinka cyklu „Nauka dla innowacji” był prof. Wojciech Knap z Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych (CENTERA) przy Instytucie Wysokich Ciśnień PAN. Tematyka rozmowy dotyczyła m.in. tego, jak przełom w rozwoju nanomateriałów otworzył możliwość rozwoju nowych technologii terahercowych, o znaczeniu badań podstawowych dla innowacji technologicznych, o planach CENTERY i międzynarodowej rywalizacji.

Podcasty są dostępne na stronie tygodnika „Polityka”. Można ich także wysłuchać za pośrednictwem platform podcastowych: Apple Podcasts, Spotify, Google Podcast (do wyszukiwania należy użyć hasła „Nauka dla innowacji”).

Zapraszamy do słuchania!


Program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014?2020, Działanie 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze.

Logotypy_pasek_PL

Cofnij