Wesprzyj program START

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Twoje 1,5% podatku przekazane Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pomoże sfinansować stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców pracujących w Polsce. Wspieranie młodych badaczy, m.in. swoim 1,5% podatku, niesie ze sobą istotne korzyści społeczne. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy beneficjentami osiągnięć tych naukowców. To właśnie byli stypendyści START brali aktywny udział w badaniach nad walką z COVID-19*.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, jako organizacja pożytku publicznego, otrzymuje środki z wpłat z 1% (obecnie 1,5%) podatku, które przeznacza na stypendia w programie START. Celem programu jest wsparcie najzdolniejszych młodych uczonych, którzy ? choć stoją dopiero u progu kariery naukowej ? już mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi.

Jak podkreślają dotychczasowi stypendyści, program START to każdorazowo kamień milowy w ich karierze naukowej, który zapewnił im możliwość dalszego rozwoju. Wyróżnienie oznacza nie tylko istotne wsparcie finansowe i szansę na realizację badań. Stanowi także wyraz wyjątkowego uznania w środowisku naukowym oraz wzmacnia młode talenty w kluczowym dla nich momencie. Stypendium niejednokrotnie przekonało naukowców do kontynuowania badań w Polsce i pozwoliło na dotarcie z wynikami prac do szerszego grona odbiorców. START przekłada się na większą rozpoznawalność, co jest niezwykle istotne w popularyzacji wyników badań.

Programu START został zainicjowany w 1992 roku i trwa niezmiennie do dziś. Od 30 lat co roku około 100 młodych naukowców i naukowczyń otrzymuje roczne stypendium. Wysokość jednego stypendium wynosi 28 tys. zł. Wpłaty z 1,5% pozwolą na podwyższenie stypendiów laureatów wyróżnionych w konkursie do 36 tys. zł.


Jak przekazać 1,5% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej?

Aby przekazać 1,5% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

Swoje zeznanie podatkowe złożysz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego funkcjonującego pod adresem podatki.gov.pl.

Możesz także rozliczyć swój podatek, używając specjalnego oprogramowania. Jest ono dostępne zarówno w wersji online, jak i w wersji do pobrania.

 

upobierz-pit-button


Jak jeszcze możesz pomóc młodym naukowcom?

Możesz także w każdej chwili wesprzeć stypendystów programu START, dokonując darowizny:

  • przelewem tradycyjnym na wskazane dane:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Tytuł wpłaty:

?Darowizna ? program START?

Numer konta:

06 1090 1870 0000 0001 3538 5719

IBAN: PL06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
SWIFT/BIC: WBKPPLPP

Santander Bank Polska S.A.

 

Z góry dziękujemy za wsparcie najwybitniejszych polskich uczonych na początku ich drogi!

 

Przeczytaj, jak do tej pory wykorzystaliśmy środki uzyskane z 1%.


* Prof. Marcin Drąg, chemik z Politechniki Wrocławskiej, laureat programu START (2005) i Nagrody FNP (2019) oraz prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat programów START (2008) i POWROTY/HOMING wraz z zespołami mieli istotny udział w pracach nad stworzeniem leku na COVID-19, który hamuje ważne dla procesu namnażania się wirusa enzymy.

Na zdjęciu: dr Karolina Finc / fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska_Archiwum FNP 

Cofnij