Nauka pomaga. Pomóż nauce! Przekaż 1,5% na #START młodych naukowców

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Nauka odpowiada na różne potrzeby współczesnego i przyszłego świata, pozwala realizować cele różnych grup społecznych. Jeśli tak jak my, uważasz, że nauka daje nam wszystkim szanse na lepsze życie – wesprzyj codzienną pracę stypendystów programu START ukierunkowaną na rozwój otaczającej nas rzeczywistości. Twoje 1,5% podatku przekazane Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pomoże sfinansować stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców i naukowczyń pracujących w Polsce. Wspieranie tych młodych ludzi, np. swoim 1,5% podatku, niesie ze sobą istotne korzyści społeczne. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu korzystamy z ich osiągnięć naukowych. Stypendyści badają np. enzymy w komórkach człowieka, aby można było tę wiedzę wykorzystać do badań nad szybkimi testami diagnozującymi choroby nowotworowe, czy też zajmują się kryptografią, a wyniki tych badań przyczyniają się do poznania metod obrony przed różnego rodzaju atakami na systemy bezpieczeństwa, a także pracują np. nad ultraszybkim oznaczaniem antybiotykooporności bakterii, które ma zastosowanie w nowoczesnej diagnostyce medycznej.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, jako organizacja pożytku publicznego, otrzymuje środki z wpłat z 1,5% podatku, które przeznacza na stypendia w programie START. Celem programu jest wsparcie najzdolniejszych młodych uczonych, którzy – choć stoją dopiero u progu kariery naukowej – już mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Stypendyści są wyłaniani w kilkuetapowej procedurze konkursowej, w której biorą udział zewnętrzni eksperci i recenzenci.

Jak podkreślają dotychczasowi stypendyści, wsparcie programu START  wzmocniło ich wiarę we własne możliwości i podniosło ambicje zawodowe, a także zwiększyło motywację do dalszej pracy naukowej. Co więcej – dzięki  stypendium – doświadczają znaczącego zwiększenia swoich możliwości rozwoju naukowego. Zauważają także pozytywny wpływ stypendium na swoją pozycję w miejscu pracy, rozpoznawalność w środowisku akademickim, a także na poprawę warunków pracy badawczej.

Otrzymanie stypendium START także utwierdziło nagrodzonych w poczuciu sensu prowadzenia badań naukowych w Polsce, co świadczy o skuteczności programu w motywowaniu młodych naukowców do dalszego rozwoju w tej dziedzinie. Większość badanych pracuje obecnie w Polsce i to właśnie z tym krajem stypendyści wiążą swoje przyszłe plany zawodowe.

Program START został zainicjowany przez Fundację w 1992 roku i trwa niezmiennie do dziś. Co roku około 100 młodych naukowców i naukowczyń otrzymuje roczne stypendium. Do 2024 r. włącznie FNP nagrodziła 3 500osób i przyznała 4 136 stypendiów. Wysokość jednego stypendium wynosi obecnie 30 tys. zł. Wpłaty z 1,5% pozwolą nam sfinansować wyróżnienia dla najwybitniejszych laureatów konkursu. Roczne stypendia wyróżnionych laureatów są wyższe niż standardowe stypendia – wynoszą 38 tys. zł.

Jak przekazać 1,5% Fundacji na rzecz Nauki Polskiej?

Aby przekazać 1,5% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

KRS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: 0000109744

Swoje zeznanie podatkowe złożysz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego funkcjonującego pod adresem podatki.gov.pl.

Możesz także rozliczyć swój podatek, używając specjalnego oprogramowania. Jest ono dostępne zarówno w wersji online, jak i w wersji do pobrania.

Nauka pomaga. Pomóż nauce! Przekaż 1,5% podatku na #START młodych naukowców

Przekaż 1,5% podatku na #START młodych naukowców

Jak jeszcze możesz pomóc młodym naukowcom?

Możesz także w każdej chwili wesprzeć stypendystów programu START, dokonując darowizny:

  • przelewem tradycyjnym na wskazane poniżej dane:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Tytuł wpłaty:
„Darowizna – program START”
Numer konta:
06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
IBAN: PL06 1090 1870 0000 0001 3538 5719
SWIFT/BIC: WBKPPLPP
Santander Bank Polska S.A.

Dziękujemy za wsparcie najwybitniejszych polskich uczonych na początku ich drogi!

Tagi: , ,

Cofnij